Advert
Advert

95 bin 780 hasta kurtuldu

95 bin 780 hasta kurtuldu
95 bin 780 hasta kurtuldu Küçük Menderes
test Bu içerik 234 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11 Mayıs koronavirüs salgını verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca, 11 Mayıs itibariyle Türkiye'de koronavirüs salgını kapsamında yapılan test sayısının 32 bin 722 olduğunu açıklayarak 11 Mayıs’ta görülen vaka sayısının 1114 olduğunu bildirdi. 11 Mayıs itibariyle koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'de hayatını kaybedenlerin sayısının 55 kişi olduğunun da altını çizen Koca, koronavirüsten hayatını kaybedenlerin toplam sayısının 3841 olduğunu kaydetti.

Öte yandan Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında toplam 1 milyon 403 bin 320 test yapıldı. 10 Mayıs'ta toplam vaka sayısı 139 bin 771'e yükseldi. Yoğun bakımda yatan toplam hasta sayısı 1126, toplam entübe hasta sayısı 578 iken korona virüsten kurtulan 95 bin 780 hastanın olduğu kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte içkilere el konuldu
Sahte içkilere el konuldu
Patates üreticilerine beş kalemde destek
Patates üreticilerine beş kalemde destek