Advert
Advert

Toprak Okulu yola çıkıyor

Toprak Okulu yola çıkıyor
Toprak Okulu yola çıkıyor Küçük Menderes
test Bu içerik 375 kez okundu.

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Efes Tarlası Proje Alanı'nda bazı incelemelerde bulundu. Göreve geldiği ilk günden bu yana tarımsal üretime ayrı bir önem veren Başkan Sengel, adaylık sürecinde "5 Hedef 50 Proje" içerisinde yer alan, Selçuk'un bereketli topraklarından doğan Efes Tarlası Projesi'ni anlattı.

Proje ile temel olarak küçük üreticiye destek olmayı, iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırmayı, atalık tohumların toplanması, dağıtılması ve üretiminin yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini belirten Başkan Sengel, "Bu projenin adını Efes Tarlası koyduk. Efes Tarlası, Toprak Okulu, Selçuk'un ve Türkiye'nin farklı yerlerinden gelen atalık tohumların muhafaza edileceği Tohum Merkezi, üretimin tarihsel sürecini kayıt altına alacak Tarım Müzesi ve küçük üreticinin yer alacağı Üretici Pazarı'nın olduğu bir alan hayal ettik. Bu projeye ilişkin çalışmalara hemen başladık" dedi.

"Doğru yoldayız"

Efes Tarlası Projesi'nde iyi tarım uygulamalarına ilişkin verilecek eğitimlerin de önemine değinen Başkan Sengel, "Koronavirüs salgınından sonra tarıma, doğaya dönüş inanılmaz derece bir ivme kazandı. Bu noktada da anladık ki biz doğru yoldaymışız. Anladık ki biz doğru işler için adım atmışız. Bu yüzden 'Tüm Türkiye Eksin' dedik.  Evet, Türkiye eksin ve doğru bir şekilde tarım yapsın. Bu yüzden Toprak Okulu'nu çok önemsiyoruz. Toprak Okulu'nda iyi tarım uygulamalarının nasıl yapılacağını anlatmak istiyoruz çünkü iyi tarım uygulamalarıyla başka bir tarımın mümkün olduğunu biliyoruz. Toprak Okulu'nda çocukları toprak ile bir araya getirmek istiyoruz çünkü bu işin sonunda bu tohumların, bu toprakların ne kadar bereketli olduğunu herkese anlatabilmek gibi bir amacımız var" ifadelerini kullandı.

"Ayakta tutacak gerçek"

Yapılan tüm çalışmalarının hedefinin doğal, sağlıklı, güvenilir gıdayı, üreticiden direk tüketiciye ulaştırılması olduğunu belirten Başkan Sengel, "Türkiye'nin geleceğinin üretimde olduğuna, tarımda olduğuna, küçük üreticide olduğuna inanıyoruz. Biz tekrar söylüyoruz; 'Her ne olursa olsun, her koşuldan bizi  ayakta tutabilecek yegane gerçek var. O da toprak, o da tarım. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi 'Milli ekonominin temeli tarımdır.' O yüzden diyoruz ki Tüm Türkiye Eksin"  şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte içkilere el konuldu
Sahte içkilere el konuldu
Patates üreticilerine beş kalemde destek
Patates üreticilerine beş kalemde destek