Advert
Advert

10 Mayıs'ta 47 kişi yaşamını yitirdi

10 Mayıs'ta 47 kişi yaşamını yitirdi
10 Mayıs'ta 47 kişi yaşamını yitirdi Küçük Menderes
test Bu içerik 152 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Mayıs koronavirüs salgını verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca, 10 Mayıs itibariyle Türkiye'de korona virüs salgını kapsamında yapılan test sayısının 36 bin 187 olduğunu açıklayarak 10 Mayıs'ta görülen vaka sayısının 1542 olduğunu bildirdi. 10 Mayıs itibariyle koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'de hayatını kaybedenlerin sayısının 47 kişi olduğunun da altını çizen Koca, koronavirüsten hayatını kaybedenlerin toplam sayısının 3786 olduğunu kaydetti.

Öte yandan Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında toplam 1 milyon 370 bin 598 test yapıldı. 10 Mayıs'ta toplam vaka sayısı 138 bin 657’ye yükseldi. Yoğun bakımda yatan toplam hasta sayısı 1154, toplam entübe hasta sayısı 598 iken koronavirüsten kurtulan 92 bin 691 hastanın olduğu kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte içkilere el konuldu
Sahte içkilere el konuldu
Patates üreticilerine beş kalemde destek
Patates üreticilerine beş kalemde destek