Advert
Advert

Opel'in Torbalı fabrikası dağıtım merkezi oluyor

Opel'in Torbalı fabrikası dağıtım merkezi oluyor
Opel'in Torbalı fabrikası dağıtım merkezi oluyor Küçük Menderes
test Bu içerik 618 kez okundu.

1990 yılında devreye giren ve 2000 yılında kapanan Torbalı'daki Opel tesisi, tüm Groupe PSA markaları için stratejik yedek parça dağıtım merkezi haline gelecek. Peugeot, Citroën, DS ve Opel markalarını bünyesinde bulunduran Groupe PSA'nın Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille, önceki gün Torbalı Ticaret Odası Başkanı (TTO) Abdulvahap Olgun ile görüştü. Opel'in ilçede tekrar faaliyete geçmesinden büyük mutluluk duyduklarını ifade eden TTO Başkanı Olgun, "Torbalı'daki otoyol, otoban ve tren yolu bağlantılarımız ile çok uygun bir lojistiğimiz var. Havalimanına 15 dakika, limana 40 kilometre mesafedeyiz. Tren yolu bağlantımız üzerinde hızlı tren hattımız da mevcut. Ankara-İzmir hızlı tren hattına bağlantımız var. İstanbul-İzmir otoyoluna da bağlantımız olacak. Kemalpaşa Lojistik Kent'e 40 kilometre uzaklıktayız. Opel'in ilçemize geldiği 1989 yılından sonra Torbalı, sanayileşmeye başlayan bir kent oldu. Sayın Cornuaille’i Ticaret Odamızda ağırladık. Kendilerine yeniden Torbalı'da faaliyete başlamalarından dolayı teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

"Türk ekonomisine ve pazarına inanıyoruz"

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun'a yatırıma verdikleri önemden dolayı teşekkür eden Groupe PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille ise Opel'in Torbalı arazisini Groupe PSA'nın Avrupa'daki stratejik yedek parça dağıtım merkezi haline getirmek için yatırıma başladıklarını ifade ederek, "Groupe PSA, Türk ekonomisine ve pazarına inanıyor. Sahibi olduğumuz Peugeot, Citroën, Opel ve DS markalarıyla birlikte yatırımlarımıza ve büyümeye devam edeceğiz. Opel'in Torbalı arazisine gerçekleştirmeyi planladığımız yedek parça dağıtım merkezi projemiz ile de bu bakış açımızın ne kadar arkasında olduğumuzu doğruluyoruz. Biz Torbalılı olduk, bu bölgeyi seviyoruz. Geçmişte güzel işler yaptık, yeni dönemde de Torbalı, Groupe PSA’nın önemli merkezlerinden birisi olacak" dedi.

Torbalı’nın ekonomik potansiyeli ve Ticaret Odası'nın çalışmaları hakkında bilgi veren Olgun, Cornuaille'e Torbalı Zeytin Kolonyası ve 'Cazip Kent Torbalı' plaketi takdim etti.

Opel'in Torbalı'daki geçmişi

Opel Türkiye, 1989 yılında 40 milyon mark yatırımla yüzde 100 yabancı sermaye olarak Torbalı'da kuruldu. Tesisin devreye girdiği 1990 yılında Opel, 1156 otomobil monte etti. Bir yıl sonra adet, 6000'in üzerine çıktı. 1992 yılında 9000 oldu, 1993 yılına gelindiğinde ise yılda 12 binin üzerinde otomobil monte eden bir tesis haline geldi. Bu durum, 1993 yılına kadar sürdü. 1993 yılına gelindiğinde Opel Türkiye, ithalata başladı. İlk yıl 6630 otomobil ithal edildi.

Bir yıl sonra baş gösteren ekonomik kriz, Opel'i de vurdu. Torbalı tesislerinde yapılan montaj, bir yıl öncesinin yarısına yani 6626'ya düştü. İthalat ise üçte birine yani 1802'ye geriledi. 1995'te hemen hemen bu rakamlar aynı düzeyde seyretti. Yıllık üretim kapasitesi 10 bin olan fabrika, ekonomik krize direnemedi ve 2000 yılında kapandı.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Benzin doldururken otomobil çarptı
Benzin doldururken otomobil çarptı
Minikler için ders zili çaldı
Minikler için ders zili çaldı