Advert
Advert

Pancar'da hazine arazisi krizi

Pancar'da hazine arazisi krizi
Pancar'da hazine arazisi krizi Küçük Menderes
test Bu içerik 450 kez okundu.

Torbalı'ya bağlı Pancar Mahallesi Tavşantepe mevkisinde yer alan hazine arazisi, şikayetlerin odağı oldu. Ormanlık alanda bulunan arazinin kimliği belirsiz kişiler tarafından telle çevrilmeye çalışıldığı gözlemlenirken mahalle sakinleri, bölgedeki arazileri işgalcilerin sürekli kullandığını öne sürdü.

Merkeze uzak mahallelerde yer alan hazine yerlerine yasak olmasına rağmen çeşitli tarım ürünleri ekilerek hasat yapılıyor. Bazı durumlarda ise bu tip arazilere kaçak yapılar inşa ediliyor. Şikayet edilmesi halinde kaçak yapılar yıkılarak şahıslara cezai işlem uygulanıyor. Özellikle mahalle muhtarlarının ve çiftçilerin takip ettiği hazine yeri işgali, Pancar Mahallesi'nde krize dönüştü.

Orman varlıkları tahrip edildi

Pancar Mahallesi'nde yerleşim yerlerinin dışında bulunan Tavşantepe mevkisindeki dört dönümlük hazine arazisinde sonda üç aydır farklı kişiler ağaç dikip beton direkler döşeyerek yer işgali yapıyor. Hazine arazisinin bitişiğinde tarlası olan Erkan Esen'in ve Pancar Mahallesi Muhtarı Sinan Çıran'ın durumu fark etmesi üzerine son üç aydır yer işgaliyesi yapanlar, şikayet edilerek araziden çıkarıldı.

Erkan Esen, yaşanan sorunu dile getirerek, "Tavşantepe mevkisindeki devlet arazisini sürekli olarak birileri sahipleniyor. Üç aydır araziye ekim yapanlar, tel çevirmeye çalışanlar ve ağaç dikenleri biz şikayet etmekten bıktık ama onlar gelmekten yorulmadı" dedi. 

"Kendi mallarıymış gibi"

Pancar Mahallesi Muhtarı Sinan Çıran ise, "Araziyi işgal edenler, bu mahallede yaşamıyor. İlk defa gördüğümüz insanlar. Kendi miraslık arazileri gibi bölgede işlem yapıyorlar. Son olarak tel çevirmeye çalıştılar. Biz şikayet edince direkleri ve zeytin ağaçlarını söktüler" diye konuştu.

Öte yandan hazine arazisinin yanındaki ormanlık alanların da kepçe ile kazılarak tahrip edildiği, moloz döküldüğü ve ekim yapmak için hazır hale getirildiği gözlemlendi.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Benzin doldururken otomobil çarptı
Benzin doldururken otomobil çarptı
Minikler için ders zili çaldı
Minikler için ders zili çaldı