Advert
Advert

Ödemiş'te budama zamanı

Ödemiş'te budama zamanı
Ödemiş'te budama zamanı Küçük Menderes
test Bu içerik 598 kez okundu.

Meyve fidancılığı üretimi ile ünlü Ödemiş ve çevresinde kış budamaları yapılıyor. Yapraklı ağaçların yapraklarını döktükten sonra budanması gerektiğini belirten nar üreticisi Salih Taşkın, "Budamanın zamanlaması, gerçekten çok önemlidir. Yurdumuzda budama için en uygun zaman, 15 Kasım-15 Mart tarihleri arasındadır" dedi. 

 

Kiraz'dan Selçuk'a kadar bölgede ağırlıklı olarak erik, nar ve şeftali bahçeleri bulunduğunu belirten Taşkın, budamanın ağacı hem rahatlattığını hem de gençleştirdiğini söyledi. Budamanın ağaçların uyanma zamanından önce yapılması gerektiğini dikkat çeken Taşkın, "Budama, usta kişiler tarafından yapılır. Budama, sadece ağaçların dallarının seyreltilmesi değildir. Eğer yanlış budama yaparsanız ağaçtan yeterli meyve alamayabilirsiniz" diye konuştu.


"Her zaman ideal değildir"

 

Bölgede çok miktarda zeytin ağacının da bulunduğunu belirten Taşkın, "Üreticiler, budama ile ilgili mutlaka bilimsel bilgi desteği almalı. Bu tür bilgiler, ilçe tarım müdürlüklerinde veriliyor. Bir meyve ağacının doğal şekli, meyve üretebilmesi için her zaman en ideal şekil değildir ve bu şekillendirme süreci ne kadar erken başlarsa yapılan iş de o kadar yararlı olur" ifadelerini kullandı.

 

Onur Şahan

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yardım kampanyasına destekler artıyor
Yardım kampanyasına destekler artıyor
Çakırağa Konağı misafirlerine hazırlanıyor
Çakırağa Konağı misafirlerine hazırlanıyor