Advert
Advert

Kayaköy'deki o sokağın ismi değiştirilecek

Kayaköy'deki o sokağın ismi değiştirilecek
Kayaköy'deki o sokağın ismi değiştirilecek Küçük Menderes
test Bu içerik 1912 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, Kenan Evren'in isminin sokak ve caddelerden kaldırılmasını oy birliğiyle kabul etti. Buna göre Ödemiş'e bağlı Kayaköy Mahallesi'ndeki sokağın da adı değiştirilecek.

Belediye Meclisi'nin Şubat ayındaki ilk toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda 12 Eylül 1980 darbesini gerçekleştiren Kenan Evren'in adını taşıyan sokak ve caddelerde isim değişikliği önerisi görüşüldü. Konuşmaların ardından yapılan oylamada Kenan Evren'in adını taşıyan cadde ve sokaklarda isim değişikliği oy birliğiyle karara bağlandı.

Buna göre; Evren ismini taşıyan Bergama ilçesindeki caddeye Fethi Sekin, Foça ilçesindekine Foça Şehitleri, Menderes ilçesinde de Türkan Saylan, Ödemiş ilçesindeki sokağa ise Zeytin Sokak isimleri verilecek. Burada söz alan AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, karardan dolayı Belediye Başkanı Soyer ve üyelere teşekkür etti.

Daire başkanlığı kurulacak

Meclisin dilek ve temenniler bölümü öncesi Soyer, salon yenileneceği için konuşma süreleri için dijital saatler takılacağını belirterek bu zamana kadar kum saati kullanacaklarını hatırlattı. Daha sonra söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Suriye'de rejim unsurlarınca İdlib'de gerçekleştirilen yoğun topçu ateşi sonucu şehit olan askerlere Allah'tan rahmet diledi. Son dönemde meydana gelen depremlere de değinen Hızal, bununla ilgili komisyon kurulmasına yönelik önerge verdiklerini dile getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise İzmir'i depreme hazırlamak amacıyla Deprem ve Afet Daire Başkanlığı kuracaklarını söyledi.

Soyer ve Boztepe arasında tartışma

 Ardından tekrar söz alan Hüsnü Boztepe'nin Tunç Soyer'in Seferihisar Belediye Başkanlığı dönemindeki Sayıştay raporlarını gündeme getirmesi üzerine ikili arasında tartışma yaşandı. Tekrar konuşmak isteyen Boztepe'ye Soyer, "Davranışınızı siyasi ahlaka aykırı buluyorum. Size söz vermiyorum" diye konuştu. 

Tunç Soyer, Boztepe ile yaşadığı tartışma sonrası şu açıklamayı yaptı: "Türkiye'de hiçbir belediye yoktur ki Sayıştay bazı bulgular tespit etmemiş olsun. Mutlaka tespit eder, işi budur. Bu bulguların cevaplanması istenir. Yeterli bulunur, bulunmaz. Yargı yoluna gidilir, itiraz edilir. Bütün bunlar yokken Sayıştay'ın bulgularını meclis gündemine getirmek, müzakere etmeye kalkışmak ve burada yapmaya çalıştığımız siyasetin seviyesini aşağı çekilmesi, siyasi ahlaka uygun düşmez. O yüzden söz vermedim. Bundan sonra da vermeyeceğim. Bu meclisin siyasi seviyesini aşağı çekmeye çalışan hiç kimseye söz vermeyeceğim."

Hatice Erkara

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Benzin doldururken otomobil çarptı
Benzin doldururken otomobil çarptı
Minikler için ders zili çaldı
Minikler için ders zili çaldı