Advert
Advert

Çakırağa'da kapı duvar

Çakırağa'da kapı duvar
Çakırağa'da kapı duvar Küçük Menderes
test Bu içerik 1028 kez okundu.

Ödemiş'in tarihi mahallesi Birgi'de bulunan 258 yıllık Çakırağa Konağı, ziyaretçi ve eser güvenliği açısından tehlike arz ettiği gerekçesiyle kapanalı üç yıl oldu. En son 2016 yılında 42 bin 239 kişinin ziyaret ettiği ve her yıl binlerce kişinin ziyaret etmeyi arzuladığı konak, bu yıl da ziyaretçilerine kapılarını açmadı.

Konuyla alakalı üzüntüsünü dile getiren Birgi Mahallesi Muhtarı Mutlu Sulukan, "2017 yılının Mart ayından bu yana Birgi'mizin zenginliği, tarihi kapılarını ziyaretçilere açmadı. Bu durum, Birgi'nin dışa tanıtılmasına ve turizmin canlanmasına çok büyük bir engel teşkil etmektedir. Burada bulunan pansiyonlarımız ve esnafımız da bu durumdan etkilenmektedir. Biz, ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. Ziyaretçilerimizi her defasında kapıdan döndürmek, onlara bu eseri tanıtamamak çok üzücü.

Öte yandan, Çakırağa Konağı'nın restorasyonunun yapılması adına ihaleye çıkıldığını ve yapılması için gereken bütçenin yakın zamanda ayrılacağını da duyduk. Bu çalışmaların çok daha hızlı bir şekilde tamamlanmasını istiyoruz" dedi.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yardım kampanyasına destekler artıyor
Yardım kampanyasına destekler artıyor
Çakırağa Konağı misafirlerine hazırlanıyor
Çakırağa Konağı misafirlerine hazırlanıyor