Advert
Advert

Depreme ne kadar hazırlıklıyız?

Depreme ne kadar hazırlıklıyız?
Depreme ne kadar hazırlıklıyız? Küçük Menderes
test Bu içerik 475 kez okundu.

Geçtiğimiz çarşamba akşamı saat 22.22’de Manisa’nın Akhisar ilçesinde 5.4 büyüklüğünde meydana gelen deprem, Ödemiş ile pek çok çevre il ve ilçelerde de hissedildi. Gece boyu devam eden depremin artçıları, vatandaşları korkuttu.  Bunun üzerine Küçük Menderes Gazetesi ve Tv9 İzmir ekibi olarak Ödemişli vatandaşlara , "Sizce depreme ne kadar hazırız?" diye sorduk.

"Hazırlıklı olunduğuna inanmıyorum"

Konuyla ilgili açıklama yapan Ödemişli vatandaş İzzet Eryılmaz, "Türkiye’de deprem için hazırlık yaptığımıza inanmıyorum. Yıllar önce 1999 depreminde 'Deprem Vergisi' diye bir ücret belirlendi. Hala bu vergi alınmaya devam ediliyor fakat bu vergilerin nerede ve nasıl harcandığından benim haberim yok. Bilen varsa öğrenmek de isterim. Başta hükümetimiz, devletimiz ve belediyeler yeterince buna hazırlıklı değil. En son İstanbul’da depremde toplanma alanlarına AVM’lerin yapıldığını duyduktan sonra hazırlıklı olduğumuzu söyleyen varsa kendi inanıyordur ama ben inanmıyorum" ifadelerini kullandı.

"Yeni yeşil alanlar gerekiyor"

Bir dönem gazetemizde köşe yazarlığı yapan Uğur Bayrakcı ise, "Ödemiş olarak depreme pek hazırlıklı olduğumuzu söyleyemem.  Geniş alanlarımız yok. Belediyenin toplanma alanları konusunda çalışmalar yaptığını duyuyorum ama caddelerdeki yoğunluğu taşıyabilecek, kalabalığı kaldırabilecek arka mahalleler için yeni yeşil alanlar yaratılmalı. Mümkünse büyük bir depremde çadırların kurulması, su ve atıkların bir yerde toplanması için belli hazırlıkların yapılması gerekiyor" diye konuştu.

Büşra Boyar

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık