Advert
Advert

Kuraklık devam ederse çiftçiye su verilmeyecek

Kuraklık devam ederse çiftçiye su verilmeyecek
Kuraklık devam ederse çiftçiye su verilmeyecek Küçük Menderes
test Bu içerik 1895 kez okundu.

Kaymakçı Kalkınma Kooperatifi Başkanı Raşit Tatlı, havaların güneşli ve yağışsız geçmesinin üretici için düşündürücü olduğunu belirtti. Beydağ Barajı'ndaki su seviyesi düşüklüğüne dikkat çeken Tatlı, bölgede çok yoğun biçimde hayvancılık yapıldığını belirtti. Raşit Tatlı, "Bölgemizdeki hayvancılık için olmazsa olmazlardan biri yem bitkileridir. Özellikle silajlık mısır ekimi darbe alırsa hayvancılık da zora düşür. Mısır için bol su gerekiyor fakat baraj suyunun çok düşük olması üreticilerimizi de kara kara düşündürüyor" dedi.

Beydağ Barajı sulamasından sorumlu Küçükmenderes Sulama Birliği Başkanı Ziraat Mühendisi Nadir Kuldal da barajdaki su seviyesinin bu yıl çok düşük seviyelerde kaldığını belirterek, "Bu yıl sulama döneminde istediğimiz su seviyesi oluşmazsa barajdan su veremeyebiliriz" şeklinde konuştu.

"Doluluk oran yüzde 1.5"

Çiftçilerin bu durumu değerlendirmeleri gerektiğini belirten Kuldal, bölgedeki barajlardaki doluluk oranının alt düzeyde kaldığını belirterek şunları söyledi: "Küçükmenderes ve Bayındır sulama birliklerine iki yıl önce atandım. Şu an iki sulama birliği, Küçükmenderes Sulama Birliği adı altında birleştirildi. Birliğimiz; Beydağ, Ödemiş ve Bayındır ovalarının sulaması ile ilgileniyor. Bayındır sulaması için inşa edilen Zeytinova (Burgaz) Barajı'ndaki aktif doluluk, yüzde 15 seviyelerinde. Beydağ ve Ödemiş ovasını sulayan Küçük Menderes'te ise bu oran yüzde 1.5 seviyelerinde. Eğer sulama döneminde bizim istediğimiz doluluk oranı oluşmazsa değerlendirme yapar, çiftçilerimize bilgi veririz yani yeterli su miktarı oluşmazsa bu yıl barajdan çiftçimize su veremeyebiliriz.

"Su kullanımında duyarlılık gösterilmiyor"

Geçtiğimiz yıl üreticilerimizden dekar başına 59 TL sulama parası almıştık fakat üreticilerimizin su kullanımı konunda yeterli duyarlılık gösteremediklerini gözlemledik. Bu nedenle önce Bayındır'da, ardından Beydağ sulamasında sayaç takma işlemlerine başlamak istiyoruz. Bu, maliyet gerektiren bir durum. Bunu pilot bölgeler halinde yavaş yavaş yaygınlaştırmak ve gelecekte tamamen ‘kullandığın kadar öde' sistemine geçmek istiyoruz."

Onur Şahan

Sende Yorumla...
Ssedat koocak     2020-01-18 Buranin inşaatı yapılırken Özaltınin elektirik muhendisiyle tanıştık bu nehrin yazın kurdugunu gelen suyun barajı doldurmayi yetmecegini bazı kışları kurak geçtiğini anattim oda bana bir barajın mutlaka devamli akarsuyu olmasigerektigini bunuda Beydağ in altından geçen büyük bir yeraltı nehri bulunduğunu bunu yuzeye çıkaracaklarını söyledi böyle birşeyin yapilmadini gördüm neden acaba.....????
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık