Advert
Advert

Efeslim Kart esnafa tanıtıldı

Efeslim Kart esnafa tanıtıldı
Efeslim Kart esnafa tanıtıldı Küçük Menderes
test Bu içerik 622 kez okundu.

Selçuk Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Selçuk'un sosyal, ekonomik ve çevre dostu kartı "Efeslim Kart" ile ilgili Selçuk Belediyesi'nde kent esnafına yönelik bir tanıtım toplantısı düzenlendi. En önemli amaçlarından biri yerel esnafa katkı sunmak olan Efeslim Kart Projesi hakkında ayrıntılı bilgi verilen toplantıda projeye dahil olmak isteyen esnafların ön başvuruları da alındı.

 

Selçuk Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Gonca Erdem ve kurum personelinin gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısında Efeslim Kart ile kentte başlayacak yeni dönem hakkında bilgi verildi. Efeslim Kart'ın sosyal, ekonomik ve çevre dostu bir kart olduğuna dikkat çeken Gonca Erdem, Efeslim Kart Projesi'nin Selçuk'taki tüm vatandaşların dahil olabileceği, belediye tarafından tespit edilen ihtiyaç sahibi vatandaşların belirli bir limit dahilinde temel ihtiyaç maddelerini Efeslim Kart üyesi yerel esnaftan satın alabileceği, bunun yanı sıra geri dönüştürülebilir atıkları biriktirerek puan kazanabileceği bir kart sistemi olarak hizmet vereceği bilgisini verdi.

 

Çevreci yönü

 

Selçuk Belediyesi'nin Efeslim Kart Projesi ile sosyal ve ekonomik anlamda birçok kazanım sağlamayı hedeflediğine dikkat çeken Gonca Erdem, "Bir taşla birçok kuş vurmayı düşünüyoruz. Ancak genel olarak bunları dört ana başlık altında toplayabiliriz. Bu kartın çıkış noktası; dar gelirliye katkı sağlamak, yerel esnafı canlandırmak, çevreyi korumak ve eğitime katkı sunmak. Selçuk Belediyesi, Efeslim Kart ile bir ilke imza atacak. Efeslim Kart,  benzer sosyal kartlardan farklı olarak hem sosyal hem de çevre adına işlevleri olan bir kart olma özelliğiyle aynı zamanda Türkiye'de bir ilk olacak" diye konuştu.

 

Eğitime destek

 

Ambalaj atıklarının toplanması konusunda çeşitli projelerle adım atan Selçuk Belediyesi, Efeslim Kart ile gerek çevre gerekse ekonomi için büyük önem taşıyan geri dönüştürülebilir atıkların toplanmasını daha düzenli bir şekilde gerçekleştirecek. Efeslim Kart sahibi vatandaşlar, topladıkları ambalaj atıklarıyla puan kazanacak. Kart sahipleri, bu puanları anlaşmalı esnaflardan alışveriş yaparken kullanacakları gibi kız çocuklarının eğitimine destek olmak için de bağışlayabilecek. Eğitime destek olmak isteyen vatandaşlar, yaptıkları bağışlara ilişkin olarak telefon mesajıyla bilgilendirilecek.

 

Esnafa katkı

 

Efeslim Kart ile büyük marketler değil, yerel esnafın kazanç sağlayacağını belirten Erdem, "Efeslim Kart sahipleri, ihtiyaç sahibi olsun olmasın yalnızca yerel esnaftan alışveriş yapabilecek. Böylece Efeslim Kart'ın en önemli fonksiyonlarından biri olan yerel ekonominin canlanması yolunda önemli bir adım atılmış olacak" dedi.

 

Esnaf ile sözleşme

 

Çevrecilik adına da önemli bir adım olan Efeslim Kart ile kent içerisinde belirlenecek güzergahlar ve saatlerde Selçuk Belediyesi aracının dolaşacağını belirten Erdem, "Kart sahibi vatandaşlar; kağıt, cam, plastik, metal gibi geri dönüşüme uygun atıkları görevlilere teslim edecek. Atık miktarı kadar puan, Efeslim Kart'a yüklenecek. Kart sahibi, bu puanları yerel esnaftan alışveriş yaparak ya da eğitime destek olarak kullanabilecek" dedi.

 

Başvuru yapan esnafa sözleşme imzalanacağı bilgisini veren Selçuk Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Gonca Erdem, "Sözleşme imzalanan yerel esnaf, Efeslim Kart noktası olacak. Kasap, manav, tüp, su satışı, kırtasiye, şarküteri ve bakkal esnafıyla sözleşme imzalanacak. Belediye, sistemin işleyişi hakkında esnafa ayrıntılı bilgi verecek" dedi.

 

Yapılan bilgilendirme toplantısının ardından Efeslim Kart Projesi'ne dahil olmak isteyen esnafın ön başvuruları kabul edildi.

 

Haber Merkezi

 

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş'te maske dayanışması 160 bin maskeye ulaştı
Ödemiş'te maske dayanışması 160 bin maskeye ulaştı
İzmir'de ekmeğe yüzde 20 zam
İzmir'de ekmeğe yüzde 20 zam