Advert
Advert

Olağan kongrede coşkulu seçim

Olağan kongrede coşkulu seçim
Olağan kongrede coşkulu seçim Küçük Menderes
test Bu içerik 709 kez okundu.

CHP Ödemiş Olağan Kongresi, geçtiğimiz pazar günü saat 10.00’da Ödemiş Belediyesi Nikah, Düğün ve Kongre Salonu’nda gerçekleştirildi. Olağan kongreye Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile eşi Selma Eriş, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Cüneyt Oğuz, milletvekilleri, eski bakanlar, oda başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, CHP Ödemiş Gençlik Kolları üyeleri, CHP Ödemiş Kadın Kolları üyeleri ile CHP’li delegeler katılım sağladı.

"Devrimcilik, hepten terk edildi"

Seçim öncesi divanın seçilmesinin ardından konuşan CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis, şunları söyledi: "Konuşmama başlarken yakın zamanda kaybettiğimiz Emin Öztürk başkanımız şahsında aramızdan ayrılan partimizde görev almış, katkı koymuş tüm büyüklerimizi saygıyla anıyorum. Ruhları şad olsun.

Kuruluş felsefesini ve ilkelerini kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının belirlediği, mayasını ulusal Kurtuluş Savaşımızdan alan cumhuriyetimiz, sıkıntılı günler geçiriyor. Ülkemiz, çok uzun bir zamandır emperyalizm ve onun yerli iş birlikçilerinin sistematik saldırısı ile karşı karşıyadır. Partimizin altı ilkesini simgeleyen devrimcilik, hepten terk edildi. Devletçilik, özelleştirmeler adı altında yok edildi. Halkçılık, popülizm suçlamalarıyla unutturuldu. Milletçilik, ırkçılığa dönüştürüldü. Laiklik, ayaklar altında. Cumhuriyeti ve ülkeyi şeriatçı vakıflar teslim aldı.

Değerli yol arkadaşlarım; ülke içinde ve dış siyasette iyi yönetilmiyoruz. Özelleştirme adı altında yer altı ve yer üstü zenginliklerimiz, cumhuriyetimizin tüm temel kurum ve kuruluşları, santrallerimiz, şeker fabrikaları, çimento fabrikaları, madenlerimiz, bankalarımız hatta ulusal güvenliğimizin teminatını oluşturan tank-palet fabrikamız, yabancılara yok pahasına satıldı. Karadeniz kıyıları gibi ülkemizin güzelliklerinin satışı tamamlandı. Kanal İstanbul ile doğa ve çevre katliamı ve yeni yeni rant alanları oluşturulmak isteniyor. Çiftçilere destek olsun diye kurulan Ziraat Bankası, esnafa destek olsun diye kurulan Halk Bankası asıl amacının dışında kullanılmaya başlandı. Asli görevleri göz ardı edildi."

"Ulusal birliğimiz yok sayıldı"

Halis, "Devletin asli görevlerinden olan eğitim, özel sektöre devredildi. Eğitimin her aşaması da anaokulundan üniversiteye kadar paralı hale geldi. Eğitim ticarileşti. Artık okullar, eğitim kalitesine göre değil, karına göre değerlendirilir hale geldi. Değerli dostlar, okullarda andımız kaldırıldı. Tüm resmi kurumlar başta olmak üzere 'T.C.' kaldırıldı. Ulusal birliğimiz yok sayıldı. Sağlık, devletin görevi olmaktan çıktı. Hastalar, müşteri haline getirildi. Ekonomi yerle bir oldu. Esnaf, emekli, memur, çiftçi, üretici, öğrenci velhasıl toplumun bir avuç iktidar yandaşı azınlık dışındaki tüm kesimleri perişan hale geldi.

Tarım ve hayvancılığın, süt ve süs bitkilerinin başkenti Ödemiş’te üretici, hak ettiği yaşamın çok gerisinde. Alın terinin karşılığını alamıyor. Girdi maliyetleri çok yüksek. Elektrikten mazota, gübreden yeme ve ilaç girdilerine kadar tüm giderler, üreticinin elindeki avucundakileri alıp götürüyor. Bu sıkıntılarımızın tek çaresi, örgütlü olmaktır. Tüm dünya, kooperatifler aracılığıyla üreticinin derdine derman olmayı başarmıştır. Tarım politikaları, kooperatiflere yönlendirilmeli. Ulusalda elektrik, mazot, ilaç gibi konularda ziraatçının maliyeti azaltmak için, yerelde kooperatifler ile mahsullerin değerlenmesini sağlamak için CHP teşkilatı olarak çalışacağız. Bu yolla üretici maliyetleri azalacak, ziraatçı kazanacak; uygun üretilen mahsul ile alım gücü artacak tüketici kazanacak" dedi.

"Ancak bu şekilde 'İlkelerim için yaşadım' diyebiliriz”

Konuşmasına Atatürk’ün sözleriyle devam eden Halis, "Dış siyasette ilkemiz olan 'Yurtta Barış, Dünyada Barış' ilkesi terk edildi. Komşularımızla sıfır sorun sloganı ile iktidara gelen AK Parti hükümetleri aradan geçen bunca zaman içinde dünya ile kavga eder hale getirildi. Arap ve Libya çöllerinde süren iç savaşın içine Mehmetçiğimizin gönderilmesi doğru değildir. Dilerim, hiçbir Mehmetçiğimizin burnu dahi kanamadan vatanımıza dönerler. Mustafa Kemal ne güzel söylemiş 'Ne mutlu Türküm diyene' özdeyişi ile… Biz kimsenin ırkına, kökenine, soyuna, dinine, mezhebine bakmadan herkesi biz sayan bir toplumken şimdi içine düşürüldüğümüz durum iyi değil.

Ülkemizde hukuk ve demokrasi uygulamaları da dünya standartlarının çok altında kalmıştır. Oysa çağdaş bir insan için hukuk ve demokrasi; su kadar, ekmek kadar gereklidir. Bütün bu olumsuzluklara rağmen kol kola, omuz omuza, hep beraber örgütlü bir şekilde çalışmaya ihtiyacımız var. Ancak bu şekilde gelecek kuşakların minnetini kazanabiliriz. Ancak bu şekilde 'İlkelerim için yaşadım' diyebiliriz. Değerli dostlar, son günlerde hepimizi rahatsız eden toplumsal olaylar da yaşıyoruz. Kadına ilk seçme ve seçilme hakkını tanıyan bir ülke iken şimdi sokaklarda kadına şiddet, hatta üzülerek kadın cinayetlerinin olağanlaştırıldığı bir toplum olduk. Oysa kadınlarımız, toplumun yarısıdır. Kadının toplumsal rolünde yaşatılan erozyonun farkındayız. Oysa bu yüce Türk milleti, çok daha iyi yönetilmeyi hak ediyor. Cumhuriyetimizin tüm birikim ve değerleri, yandaşlara ve yabancılara peşkeş çekilirken de söyledik. Bütün bu olumsuzluklar karşısında çaresiz değiliz. On yıl öncesine kadar kendi kendine yetebilen bir ülke iken şimdi samanı bile ithal eder hale geldik" ifadelerini kullandı.

"Yeter ki doğru yönetilsin"

Halis, "Biz, her bakımdan zengin bir ülkeyiz. Yeter ki doğru yönetilsin. Ülkemizin acilen tüketen toplumdan üreten topluma dönüştürülmesi gerekiyor. Üretimin önündeki engelleri kaldırmak gerekiyor. Oysa ülkemizde üreten cezalandırılıyor. Dünyanın en özel üç ovasından biri olan Küçük Menderes'in üreticileri kazanamıyor. Oysa en büyük sorunlarımızdan biri olan işsizliğin çözümü de burada. Tarımda üretmek, sanayide üretmek, teknoloji üretmek zorundayız. Üretmeden gelişme, üretmeden büyüme olmaz. Burada bir Norveç deyimini hatırlatmak isterim. Avrupa’nın refah seviyesi en yüksek ülkesinde işin içinden çıkılması zor bir durumla karşılaşıldığında ya da çözümü imkansız gibi olan olaylar karşısında söylenen 'Atatürk gibi düşünmek' ya da 'Atatürk gibi olmak' deyimi kullanılır. Biz de her zorluğu, her engeli Atatürk gibi düşünerek aşacağız.

Değerli Cumhuriyet Halk Partili yol arkadaşlarım! Yerel seçimden 1.5 ay önce göreve geldik. Yaşanan sorunları aşarak Ödemiş'imizde güzel bir başarı elde ettik. Seçim gecesini unutamıyorum. Bu başarıyı devam ettirmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Ödemişlinin bize verdiği hizmet görevinin, sorumluluğun bilincindeyiz. Biz, yönetim kurulu adayı arkadaşlarımızla birlikte Ödemiş’ten başlayarak partimizi iktidara taşımaya ant içtik. Bu hedefe ulaşacak bilgi, donanım, deneyime ve en önemlisi inanca sahibiz. Bu görev süremiz içinde üye sayımızı artırmayı planlıyoruz. Seçim sonrası pek çok mahallemizden üye kaydı yaptık. Üye sayımızı artırmaya devam edeceğiz" cümlelerini kurdu.

"Ödemiş’te işsizlik, en önemli sorun"

Tüm sivil toplum kuruluşları ile sıcak ve yakın temas kuracaklarının da altını çizen Halis, "Mahallelerde hizmet etme gayretinde olan muhtarlarımızın sözcüsü ve gönüllüsü olacağız. Partimizin özellikle kadın ve gençlik kollarına üye kazandırmaya devam edeceğiz. Üyelerimizin parti içi eğitim çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Siz değerli delege ve üyelerimizle sık sık beraber olacağız. İktidar yolunda ortak akıl hep bizimle olacak.

Ödemiş’te işsizlik, en önemli sorun. Bu sorun, ülkemizin de en önemli sorunu. Çözüm, belediyelere girmek yerine Ödemiş’te yeni iş alanları yaratmak olmalı. Bu konuda Ödemiş Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yeni iş sahalarının açılmasını bekliyoruz. Büyükşehir Belediyemizin yerel yatırımlarının doğru ve verimli bir şekilde gerçekleşmesine ve yönlendirilmesine katkı sağlayacağız. Hiç kimseyi dışlamayacak, herkesi gönlümüze alacağız. Aramıza yeni katılan ya da katılmak isteyen arkadaşlarımızın rehberi olacağız. Ancak son günlerde sıkça tanık olduğumuz Cumhuriyet Halk Partisi’ne sızma girişimlerine izin vermeyerek kurulan kumpaslara da engel olacağız. Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında bireysel çıkarlar doğrultusunda siyaset yapılmasına asla izin vermeyeceğiz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği hedeflere bağlı kalacağız. Atatürk’ün kurduğu demokratik, laik cumhuriyetimizin değerlerine ve ulusal değerlerimize hep sahip çıkacağız. İktidar yürüyüşü, Küçük Menderes'in merkezi Ödemiş’ten başlayıp Ankara'da sonlanacaktır. Görev süremizce demokrasi sözcüğünü her yönüyle içselleştirmiş, hukuka ve tüzüğe bağlı, şeffaf ve sorgulanabilir yönetim anlayışında olacağız" şeklinde konuştu.

Kendisini tanıttı

Hamdi Halis, konuşmasının sonunda kendisini tanıtarak, "Değerli Cumhuriyet Halk Partisi yol arkadaşlarım. Huzurunuza aday olarak çıkmış olan Hamdi Halis’i tanıtmak istiyorum. Birgi doğumluyum. İlköğretimi Birgi Kazım Paşa İlkokulu’nda, orta ve lise eğitimimi Ödemiş Lisesi’nde tamamladım. Uşak Eğitim Enstitüsü'nden Türkçe öğretmeni olarak mezun oldum. 26 yıl öğretmenlik yaptım. Emekli olduktan sonra bisiklet ve motosiklet yedek parça ticareti yapmaktayım. İki dönem Atatürkçü Düşünce Derneği’nin yönetiminde görev aldım. Üyeliğinden onur ve gurur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi’nin Şubat 2019’dan beri Ödemiş İlçe Başkanlığı’nı yapmaktayım. Evli ve üniversite eğitimini tamamlayan iki çocuk babasıyım. Torunlarım var.  Onlara 'Atatürk ve Cumhuriyet adına sorumluluklarımı yerine getirmek için elimden geleni yaptım' diyebilmek için de adayım.

Değerli delegeler, şimdi de size yönetim kurulu adayı arkadaşlarımla tanıştırmak istiyorum: Yaşar Cura, Levent Gerçek, Osman Toprakçı, Halil İlker Toprakçı, Ekrem Güner, Tayfun Kökten, Ayla Gacar, Hatice Çakır, Adem Yanılmaz, Melis Çakıroğlu, Gözde Yatar, Erdal Çiçek, Bilgesu Bilgi, Mehmet Afyonlu, Selçuk Uysal, Uğur Yıldız” dedi.

"En büyük güç sizsiniz"

Halis, son olarak şunları söyledi: "Değerli Cumhuriyet Halk Partisi'nin delegeleri, bu dönem için kongremizden sizden görev izni istiyoruz. Değerli yol arkadaşlarım, tüzüğümüz gereği yönetim kurulu listemiz 16 asil, 16 yedek ve bir başkandan oluşuyor. Biz asil-yedek ayrımı yapmadan tüm yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız, il delegelerimiz ve belediye meclis üyelerimizle bir bütün olarak çalışacağız. En büyük güç örgüttür. En büyük güç sizsiniz. Gücümüzü sizden, örgütümüzden alıyoruz. Birlik ve beraberlik ruhunu daha güçlendirerek yerelde elde ettiğimiz başarıyı taçlandırmak zorundayız. Güzel ülkemde de iktidar olacağız. Birlikte başardık, birlikte başaracağız. 12 Ocak Pazar Ödemiş Olağan Kongresi’nin Ödemiş ve ülkemize katkı sağlamasını diliyorum. Değerli dostlar! Sizi Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik, Devrimcilik duygularıyla selamlıyor, sevgilerimi sunuyorum.”

Halis’in ve çok sayıda protokol üyesinin delegeler ile kamuoyuna seslenişinin ardından öğle yemeği olarak tavuk-pilav-ayran ikramı verildi. Ardından da oylamaya geçildi. Kongrede gerçekleşen oylama sonrası Ödemiş İlçe Başkanlığı koltuğunun sahibi, yeniden Hamdi Halis oldu.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Eriş başkanım olanları seyrediyor, lütfen siz de seyretmeyin"
Aynı kurulda yanıt verdi
Aynı kurulda yanıt verdi