Advert
Advert

Bir yılda 33 milyon TL tasarruf

Bir yılda 33 milyon TL tasarruf
Bir yılda 33 milyon TL tasarruf Küçük Menderes
test Bu içerik 354 kez okundu.

Torbalı Belediyesi Ocak Ayı Meclis Toplantısı, perşembe günü gerçekleşti. Geçmiş tutanağın okunması ve oylamaya sunulmasıyla başlayan meclis, Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur başkanlığında toplandı. Başkanlıktan gelen önergelerin görüşülmesiyle devam eden meclisin dilek ve temenniler bölümünde Başkan Uygur, hakkında çıkan iddialara yanıt verdi. Son zamanlarda ulusal gazetelerde yeni aldığı makam aracının ‘fahiş fiyatlarla’ manşete çekilmesine ve bununla ilgili bazı meclis üyelerinin araştırmadan açıklama yapmasına tepki gösteren Uygur, “Önceki beyaz makam aracı, kronik arızalıydı. Servisi de çok pahalı olmasına rağmen ayda en az bir defa gönderdik. Ancak bir türlü düzelme olmadı ve sorun devam etti. Satmasak seyir halinde belki de yanacaktı. Onu satıp 200 bin liraya bu aracı aldık. Ancak gazetelerde 1 milyon 300 bin lira yazdırılarak dedikodular yaptırıldı. Yalnızca bir yılda 33 milyon liralık bütçe tasarrufu yaparken kalkıp 200 bin liralık araca 1.3 milyonluk araç diyerek propaganda yapmak size yakışmıyor” ifadelerini kullandı.

Makam aracı açıklaması

Eleştirilere açık olduğunu ve kolay kolay iddialara da yanıt vermediğini ifade eden Başkan Uygur, “Siyaseti ahlaklı yapmak zorundayız. Makamlar gelip geçici. Benden önce Hasan Karatoklu vardı, o gitti biz geldik. Hala görüşüyoruz, sarılıyoruz. Biz gittik Adnan Bey (Adnan Yaşar Görmez) geldi, o gitti tekrar biz geldik. Yani bu işler değişiyor. Bazı şeyleri yaparken usulüyle yapmak lazım. Biz, her zaman açık ve şeffaf olduk. Siz eğer herhangi bir belediye personeline bu aracın kaç para olduğunu sorsaydınız size bunun fiyatının ne olduğunu söylerlerdi.

Araba, 200 bin liralık bir araba. Bunu ikinci defa gündeme getirdiniz. İlkinde yani beş ay önce ortada araba yokken ‘İşçileri çıkarıyor, 1 milyon 300 bin liraya makam arabası aldı’ spekülasyonlarını ortaya attınız. Hayır, o fiyatlara bir araba almadım ancak size 2014’te öyle bir makam arabası bıraktım. Hurda fiyatına sattınız. Daha sonra da benim de kullandığım ve satmak zorunda kaldığımız beyaz makam arabası alındı. Bu araç, 2015 model olan kronik arızalı bir araçtı. Kartelinden egzozun üzerine yağ damlıyordu. Kışın bir tehlike yok ancak yazın aracın yanma tehlikesi vardı çünkü arıza giderilemiyordu.  Defalarca servise gönderdik. Yapılıyor, maksimum bir haftada aynı sorun tekrar ediyordu.

Bu arabayı değiştirmek zorundaydık. Arabayı sattık ve daha düşük bir modelde Mercedes aldık. Zaten şoför kullanmıyorum. Kendim araç kullanıyorum. Haliyle başkansınız, selam alıp veriyorsunuz, bir yerlere çarpma tehlikemiz var, sağlam bir araba olsun dedik. Modeli düşük olsun ama sağlam olsun. 200 bin liraya aldığımız arabayı yine bir milyonluk araba yaptınız ve en önemlisi sattığımız aracında fiyatı 200 bin TL” ifadelerini kullandı.

"Şu an alacaklı işçi yok"

Çıkarılan işçilerin gazetelere mağdur olduklarına dair demeç verdirildiğini ifade eden Uygur, “2014’te bu belediyenin çalışan sayısı 400’dü. Bu kişilerin 50-60’ı memurdu, geri kalanı işçiydi. Bunun 300’ünü çıkardınız. Bu siyasi tercih meselesiydi. Yaptınız, ağzımızı açmadık. Biz 2004’te Hasan Karatoklu’dan devraldık belediyeyi, bir işçi çıkarmadık. O dönem ne işlem yapıldıysa meclisin ortak kararıyla yapıldı. Bugün baktığımızda belediyeden hakkını alamamış bir işçi şu anda yok. Arabulucu ile anlaşan bütün işçilerimiz, gelip haklarını aldı. 2018 yılında 153 milyon 393 bin lira bütçe gideri vardı belediyenin. 2019’da bu rakam 120 milyon 337 bin liraya düştü. Yani 33 milyon liralık bütçe tasarrufu sağladık. 30 milyon lira borcumuz azaldı. Böyle giderse önümüzdeki yıl belediyemiz daha rahat edecek. Biz bunları yapmışız, bunları yaparken 200 bin liralık bir arabayı 1.3 milyon liralık araç gibi gösterip propaganda yapmak kimseye yakışmıyor. Biz önceki dönemimizde de hep uyumla çalıştık. Uyum olursa hizmet olur. Aksi takdirde bir yere varamayız” ifadelerine yer verdi.

Haber Merkezi

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Eriş başkanım olanları seyrediyor, lütfen siz de seyretmeyin"
Aynı kurulda yanıt verdi
Aynı kurulda yanıt verdi