Advert
Advert

Meclis toplantısı tartışmalı geçti

Pazartesi akşamı toplanan Ödemiş Belediye Meclisi'ne yaşanan tartışmalar damga vurdu

Meclis toplantısı tartışmalı geçti
Meclis toplantısı tartışmalı geçti Küçük Menderes
test Bu içerik 872 kez okundu.

Ödemiş Belediye Meclisi Aralık Ayı Olağan Toplantısı, pazartesi akşamı gerçekleştirildi. Saat 20.00’de Ödemiş Belediyesi Hizmet Binası Toplantı Salonu’nda yapılan toplantı, 2 saat 11 dakika sürdü. Dilek ve temennilerle birlikte toplam 11 maddenin görüşüldüğü toplantı gündemi öncesi Tarihi Kentler Birliği Tarihi Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarına Özendirme Yarışması’nda Manyası Caddesi’nde bulunan Katırcı Hanı ve çevresinin restorasyon proje ödülü aldığı belirtildi.

Toplantıyı yöneten Belediye Başkanı Mehmet Eriş, evde çocuk bakımı kursunun eğitimlerinin başladığını belirterek ek eğitimlerle Ödemişli kadınlara sertifika vermeye devam edeceklerini de paylaştı. 5-7 Aralık’ta Travel Turkey İzmir Fuarı’na katılım sağlayacaklarının altını çizen Eriş, tüm meclis üyelerini bir arada olabilmek adına fuara davet etti. Geçmişe yönelik çalışmaların da anlatıldığı gündem öncesinde Eriş, 10 Kasım’da Anıtkabir’e beş otobüsle ziyarette bulunduklarını da kaydetti.

Eriş, ”4 Aralık’ta (bugün) saat 14.00’te Umurbey Mahallesi’nde Serpil Yanbastı Gündüz Bakım Evi’nin açılışını gerçekleştireceğiz. 36 ila 72 ay arası çocuğu olan ebeveynler, burayı ücretsiz olarak kullanabilecekler. 6 Aralık Cuma günü saat 20.00’de ‘Emanet’ isimli tiyatro oyunumuza tüm halkımızı bekliyoruz. Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek etkinliğimize katılım ücretsizdir. 7 ve 8 Aralık’ta ise çocuklarımız için La Fontaine Orman Mahkemesi oyunu sergilenecek. Seansları saat 12.00 ile 14.00’te gerçekleşecek oyunumuz, Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi’nde olacak” şeklinde konuştu.

5 Aralık 1934 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınların siyasi hayatta seçme seçilme hakkını sağlaması adına da konuşan Eriş, ”Bugün, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının sunulduğu tarihin 85. yıl dönümü. Mecliste bulunan kadın üyelerimizi bu haklarını kullandıkları için tebrik ederim. Hem sivil çalışma hayatında hem de siyasi hayatta kadınlarımızın daha da çoğalmasını dilerim” cümlelerini kullandı.

AK Partili ve MHP’li üyeler ret verdi

Meclis öncesi aktarılan bilgilerin ardından gündem maddelerinin oy birliğine sunulması adına toplantıya geçildi. İlk madde oy birliğiyle kabul edilirken Bıçakçı Mahallesi’nde içkili yer bölgesi belirlenmesi konusunu içeren ikinci madde, AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri tarafından reddedildi. AK Partili ve MHP’lilerin ret oyuna karşılık CHP ve İYİ Partililerin onay verdiği ikinci madde, oy çokluğuyla mecliste kabul gördü. Üçüncü madde ve dördüncü madde de herhangi bir tartışma olmadan oy birliğiyle kabul gördü.

Beşinci madde olan Saracoğlu Stadyumu’nun on yıllığına Ödemiş Belediyesi’ne bedelsiz verilmesi konusunda açıklamada bulunan Başkan Eriş, ”Stadın içinin yenilenmesi gerekiyor. Zemin yenileme ile salon tadilatını gerçekleştirmek adına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden destek istedik. Stadyumun mülkiyeti Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne ait olduğundan Büyükşehir, mülkiyetin de bize ait olmasını istedi. Bu sayede İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden bütçe alacağız” açıklamalarında bulundu. Gündemin beşinci maddesi, tüm meclis üyeleri tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

Altıncı maddenin de oy birliğiyle kabul görmesinin ardından yedinci madde olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Bozdağ Mahallesi’nde otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurması hususu, İmar ve Hukuk Komisyonu’nda görüşülmek üzere bir sonraki meclis gündemine bırakıldı. Sekizinci madde olan Gediz Elektrik’in Bozcayaka Mahallesi’nde trafo yeri ve kablo geçiş güzergahı istemesi talebinin de üçlü komisyona sunulması kararı verildi. Komisyon kararının ardından dokuzuncu ve onuncu madde de meclis üyelerince oy birliğiyle kabul edildi.    

Yılmaz’ın sözleri, meclise damga vurdu

On maddenin konuşulmasının hemen ardından dilek ve temennilere geçildikten hemen sonra Belediye Meclis Üyesi ve AK Parti Ödemiş Gençlik Kolları Başkanı Tahir Yılmaz söz hakkı istedi. Yılmaz’ın açıklamaları, meclise damga vurdu. Yılmaz, Başkan Eriş'in geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasında AK Partili Belediye Meclis Üyesi Şevket Hasırcı ile ilgili söylediklerini hatırlatarak, "Bizimle paylaşmadığınızı basın ile paylaştığınızı hatırlatır, Hasırcı’ya sarf ettiğiniz sözleri iade ederim” ifadelerini kullandı.

Hasırcı'nın ulusal basında, ”CHP’li Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, ilçedeki tüm arsaları satışa çıkardı” manşeti altında yer alan sözlerini eleştiren Mehmet Eriş, Ekim ayında gerçekleştirilen toplantıda şunları söylemişti: ”Kimse benimle basın aracılığıyla konuşmasın. Basın aracılığıyla konuşacağına gelsin, benimle konuşsun. Hele ki bir meclis üyesi bunu yaparsa zayıflıktır. Ben, olmadık şeylerin muhatabı değilim. Lafa bakarım laf mı diye, adama bakarım adam mı diye."

Bu kapsamda konuşan Yılmaz’a cevap veren Eriş, ”Biz, Şevket ile bu konuyu görüştük. Sen de orada yoktun. Ben bu lafları aynen iade edeyim o zaman” dedi.

"Görüyorum ki derdiniz Ödemiş değil”

Konuşmanın devamında Yılmaz, ”Başkanım, görüyoruz ki derdiniz Ödemiş değil. Geçen yaptığınız basın açıklamasında 'Çok şükür, makam koltuğunda haciz yok' dediniz. Başkanım, küçülmeye gitmezsek koltuk da gidecek.  Seçimden önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinin arkanızda olduğunu söylerken şimdi Büyükşehir'in yaptığı yüzde 40'lık kesintiyi eleştiriyorsunuz. Bu da kendinizle çeliştiğinizi gösteriyor. Aylık personel giderinizin beş milyon lira olduğunu söylüyorsunuz. En son 31 kişiyi daha işe aldınız. Bu 31 kişiyi neden işe aldınız? Bu alınan kişiler kimlerin yakınları? Hangi kriterlerde alındı?

Yıllık 750 bin lira tasarruf ettiğinizi ifade ediyorsunuz. O 750 bin lirayı nerede, nasıl kullandınız? Ses sistemi varken yeni bir ses sistemi alarak mı? Yoksa yöremizin deyimiyle nerede çalgı orada kalgı yaparak mı? İlçe belediyesi sizde, büyükşehir belediyesi sizde. 103 milyonluk borcu dert etmeyin. Büyükşehir kesinti yapmasın, borcumuzu ödeyelim. Seçim öncesi 'Büyükşehir bize para verir' demiştiniz” şeklinde konuştu.

Başkan Eriş ise, ”Para verir demedim. Destek verir dedim. Benim para verir dediğim yerde seni görmedim. Görseydim bir çay söylerdim” ifadelerini kullandı. Yılmaz, Eriş’in sözlerine karşılık vererek ”Bizim derdimiz çay, kahve değil Başkanım. Görüyorum ki 'Mart'ın sonu bahar' dediniz ama yalancı bahar çıktı” şeklinde konuştu. Eriş ise, "O sizin sözünüz. Baharı yaşayanlar yaşıyor. Gönülde yaşasın yeter” dedi.

Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: "Serpil Yanbastı Çocuk Bakım Evi’nin açılışını yapacağınızı söylediniz. Haberiniz yoktu sanırım Başkanım, biz onun açılışını öncesinde yapmıştık. Açılan yerin açılışının yapılmasını gerekli bulmuyorum.”

Eriş ise böyle yanıtladı: ”Biz kapının değil, hizmetin açılışını yapıyoruz. Hizmete açılması adına oranın düzeltilmesi, eklentilerinin yapılması ve içerisinin donatılması gerekiyordu. Kapı açıktı, biz hizmete açacağız.” 

Bunun üzerine Yılmaz da bakım evinin hizmete açık olduğunu iddia etti.

"Beşinci başkan yardımcısını atayarak

bütçe açığına sebep oldunuz”

 

Yılmaz’ın konuşmalarının ardından söz alan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş bazında yaptığı çalışmaları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle yürüttüğü çalışmaları meclis üyelerine anlattı. MHP’li Meclis Üyesi Ceyhun Kınlı, ”Bu kadar ekonomik problemin olduğu bir dönemde kabul edelim ki bir konuda biraz cömert davrandınız. Kendi siyasi partinizden daha ilk günden belediye başkan yardımcısı atadınız. Bu durumun maliyeti, beş yılda 600 bin lira. Ödemiş Belediyesi, ekonomik manada gerçekten sıkıntılı. Dört tane belediye başkan yardımcısı varken beşincisini atamanız gerçekten enteresan. Çok tecrübeli başkan yardımcılarının yanına beşincisini atayarak bütçe açığına sebep oldunuz” dedi.

 

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Eriş başkanım olanları seyrediyor, lütfen siz de seyretmeyin"
Aynı kurulda yanıt verdi
Aynı kurulda yanıt verdi