Advert
Advert

Gökler Bulutlar Efem sanatseverlerle buluştu

Gökler Bulutlar Efem sanatseverlerle buluştu
Gökler Bulutlar Efem sanatseverlerle buluştu Küçük Menderes
test Bu içerik 322 kez okundu.

Bilge Doğru’nun ‘Gökler Bulutlar Efem’ isimli resim sergisi, dün Ödemişli sanatseverlerle buluştu. Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi Sanat Galerisi’nde saat 16.00’da açılışı gerçekleştirilen resim sergisi, 8 Aralık’a kadar sürecek.

Şimdiye kadar yedi kişisel sergi açan ve on dört karma sergi ile dört ulusal sergide sanatıyla ön plana çıkan Doğru, bu sergiyle 25. kez resimlerini sanatseverlerle buluşturdu. Bilge Doğru’nun sergisine Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile eşi Selma Eriş de katıldı.

"Efe türküleri ve hikayeleriyle büyüdük"

Doğru, serginin açılışı öncesi şunları söyledi: ”Ben bir İzmirliyim. Zamanında buralardan Rumeli’ye gönderilmiş, sonrasında mübadele yoluyla anavatana geri dönmüş bir ailenin çocuğuyum. Biz, hep efe türküleri ve hikayeleriyle büyüdük. Aslen avukatım ancak resme olan sevgim, benim bu yolda yürümeme sebep oldu. Güzel Sanatlar Fakültesi’nde akademik eğitim aldım. Şu anda da Namık Kemal Üniversitesi’nde yüksek lisansımı yapıyorum. Akademik eğitimle beraber bilgilerimle sanatımı harmanlamam gerektiğini düşündüm.

”Bu dağlar dağ olalı efesiz kalmamıştır”

Bu bölge çok önemli. Tarihi çok eskiye dayanıyor. Efeler, burada bayağı ciddi çarpışmalara giriyor ve işgalcilere karşı çember olarak ordunun buraya yetişmesine de olanak sağlıyorlar. Bu dağlar, dağ olalı efesiz kalmamıştır. O efelik ruhu ve adabı da hiçbir zaman yok olmayacaktır. Tüm Ödemişlilerde de bunu görüyorum. Resimlerimi yaparken türkülerle bütünleştim. Bölgenin kültürü, renkleri beni çok etkiledi. Resimlerimi yaparken kızan oldum, efe oldum, zeybek oldum. Savaşandım, ezilendim, barışandım ama hiç boyun eğen olmadım. Resimlerime de bunu yansıttım” şeklinde konuştu.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Belediye Meclisi bugün toplanıyor
Belediye Meclisi bugün toplanıyor
Köpeklerin toplatıldığını iddia etti
Köpeklerin toplatıldığını iddia etti