Advert
Advert

Mahalle mezarlığını çiçek bahçesine çevirdi

Mahalle mezarlığını çiçek bahçesine çevirdi
Mahalle mezarlığını çiçek bahçesine çevirdi Küçük Menderes
test Bu içerik 182 kez okundu.

Ödemiş'e bağlı Seyrekli Mahallesi'nde ikamet eden Şükrü Kocabıyık (60), beş dönümlük köy mezarlığını çiçek bahçesine çevirdi. Üç çocuk ve iki torun sahibi Şükrü Kocabıyık, 2010 yılında annesi Ömriye Kocabıyık ve kız kardeşi Ayşe Özpınar'ı yangında yitirdi. Eski bir çiçek üreticisi olan Şükrü Kocabıyık, çok sevdiği yakınlarını yitirmenin üzüntüsünü yaşadı. Kocabıyık, yan yana defnedilen annesi ve kardeşinin mezarlarını çiçek bahçesine çevirme kararı aldı. Kocabıyık, mezarları Güney Amerika ve Karayiplere özgü çiçekli bir çalı türü olan 'ağaç menekşesi' adlı bitkiyle süsledi.

Çalışmayı beğenen mahalle sakinleri, Şükrü Kocabıyık'tan kendi yakınlarının mezarlarına da aynı bitkiyi dikmesini istedi. Kimseyi kırmayan Kocabıyık, beş dönümlük kırsal mahallenin mezarlığının bakımını ücretsiz üstlendi. Ayrıca mezarlığa çeşitli türde rengarenk çiçekler dikti. Kocabıyık'ın yaptığı çalışmayla mezarlık, çiçek bahçesine döndü.

"Gelen istekleri geri çevirmedim"

Yaptığı çalışma hakkında konuşan Şükrü Kocabıyık, "Annem Ömrüye Kocabıyık ve kız kardeşim Ayşe Özpınar yanarak can verdi. Annemin ve kız kardeşimin başına ağaç menekşesi dikmiştim. Ağaçlar büyüdüler. Eflatun rengi çiçekleriyle gelen gidenlerin dikkatini çekti. Birçok kişi, benden kendi mezarlarına da çiçek dikmemi istedi. Gelen talepleri geri çevirmedim. Mezar aralarını rengarenk çiçeklerle donatarak mezarlığı çiçek bahçesine çevirdim. Mezarlıktaki tüm çiçeklerin bakımını ve sulamasını ücretsiz olarak üstlendim. Bundan büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu işi hobi olarak yapıyorum. Mezarlığımız, köyü ziyarette gelen herkesin dikkatini çekiyor. Ziyaretçiler, bizim mezarlığı örnek alıyorlar" dedi.

Muhtardan teşekkür

Seyrekli Mahallesi Muhtarı Yücel Yıldız ise, "Köyümüzün mezarlığının bakımını, temizliğini, sulamasını Şükrü Kocabıyık ağabeyimiz üstlendi. Mezarlığımızın bulunduğu arazi, toplam beş dönüm. Tüm mezarlığın çiçeklendirme ve ağaçlandırma işlemini de Şükrü Kocabıyık yapıyor. Burada mezarı bulunan ziyaretçilerimiz geldiklerinde buraya bakarak güzel olduğunu söylüyorlar. Kendisine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beş kişiye sosyal mesafe cezası
Beş kişiye sosyal mesafe cezası
Dört ilçede operasyon
Dört ilçede operasyon