Advert
Advert

Zirai atıklar tehlike saçıyor

Zirai atıklar tehlike saçıyor
Zirai atıklar tehlike saçıyor Küçük Menderes
test Bu içerik 581 kez okundu.

Yaz mahsullerinin hasadının ardından kışlık ürün telaşının hız kazandığı Torbalı'da tarlalarda kullanılan zirai ilaçların boş ambalajlarının gelişi güzel atılması, hem çevre kirliliğine neden oluyor hem de sağlığa doğrudan etki ediyor.

Küçük Menderes Havzası'nda verimli tarım arazileri ile ön plana çıkan Torbalı'da 550 bin hektar araziden 313 bini tarım amaçlı kullanılıyor. Akdeniz iklimine uygun her türlü ürünün yetiştirildiği ilçede yaz mahsullerinin hasadında büyük oranda sona gelinirken kışlık ürünler için kolları sıvayan üreticiler; pırasa, kereviz, lahana, brokoli, karnabahar gibi ürünleri fidesini de toprakla buluşturuyor.

Yerli sebze ve meyvelerin tezgaha çıkmasıyla birlikte ilçe halkı, organik ürünlere yönelirken ovada yetiştirilen ürünler de yoğun rağbet görüyor. Kış hazırlıklarının hız kazandığı ovada hastalık ve zararlı böceklere karşı kullanılan zirai ilaçların boş paketlerinin rastgele bir şekilde bırakması, insan sağlığını da doğrudan etkiliyor.

Manzara kötü

Torbalı genelinde sera ürünlerinin tüketiminin oldukça azaldığını ve vatandaşın organik ürünlere yöneldiğini ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Torbalı İlçe Müdürlüğü'nün ziraat mühendisleri, çiftçinin tüm uyarılara rağmen bilinçsiz bir şekilde ilaç kullandığını söyledi. Özellikle de Torbalı’da zeytin üretiminin çok fazla olduğunu ve yaz dönemlerinde zeytin ağaçlarına atılan koruma ilaçlarının sebzeye de atıldığını belirten mühendisler, zirai ilaçların sebzeye atılması durumunda sebzelerin21 gün tüketilmemesi gerektiğini bildirdi. Kullanılan zirai ilaçların ambalajlarının tarım alanları ve su kaynaklarının etrafına gelişigüzel atıldığını belirterek doğanın kirletilmemesi yönünde uyarılarda bulunuldu.

Haber Merkezi

 

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
"İkinci bir emre kadar seferler açılmayacak"