Advert
Advert

Sokak hayvanlarını soğukta unutmayın

Sokak hayvanlarını soğukta unutmayın
Sokak hayvanlarını soğukta unutmayın Küçük Menderes
test Bu içerik 826 kez okundu.

Ödemiş’te havaların soğumasıyla beraber sokak hayvanları için de zor günler başladı. Dışarıda yaşayan hayvanlar, hem yiyecek bulmak hem de ısınmakta zorlanıyor. Peki, bu zorlu koşullarda Ödemişli vatandaşlar, sokak hayvanları için neler yapabilir?

Sahiplenin: En güzeli, evinizin kapılarını bir hayvana yani bir can dosta açmanızdır. Onunla birlikte yaşamaya başlamanın sizin hayatınızda ne kadar büyük değişiklikler yaratacağını anlamanız, uzun sürmeyecektir. Can dostunuz da kısa sürede eve alışacak ve keyfine bakacaktır.

 

Misafir edin: Eğer evinizin koşulları, bir hayvanın uzun süre kalmasına uygun değilse yaralı, hasta durumundaki hayvanları kısa süreliğine misafir edin. Hayvanların tıbbi bakımı için Ödemiş Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne 0 (232) 545 11 99 numaralı telefondan hafta içi 08.00 ile 17.00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

 

Dükkanınızda yer açın: Dükkanınızın içi uygun değilse iş yerinizin önüne bir kulübe yapar ve mama ile su kabı koyarsanız bir hayvanın yaşamını kurtarmış ve destek vermiş olursunuz.

 

Aracınızı çalıştırmadan önce kaputa vurun: Kediler, sıcak yer aradığında ilk gittikleri yerlerden biri de arabaların altı veya motorlarıdır. Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

 

Kedi-köpek evleri yapın: Karton, plastik ya da tahtadan yapılabilecek kedi ve köpek evleri, sokak hayvanlarının korunaklı bir yuvaları olması anlamına geliyor. Yapımı oldukça kolay olan bu evleri yağmura karşı dayanıklı olması için naylonla kaplayın. Hiçbir şey yapamıyorsanız boş bir karton kutuyu naylon poşetle kaplayıp yan yatırabilir bir sokak kedisinin en azından kısa süreli konaklayıp ısınabileceği bir ortam yaratabilirsiniz.

 

Bir kap su verin: Su, hayvanlar için de hayattır. Sokak hayvanları için bir su kabı mutlaka bulundurun. Su kapları, metal ya da çelik olursa suyu çabuk dondurur. Kış aylarında bu tür kaplara su koymak yerine plastik kaplara su koymak ve bu suların ılık olmasına dikkat etmek daha mantıklı. Eğer suya bir damla zeytinyağı koyarsanız suyun donmasını engelleyebilirsiniz.

 

Mama vermeyi unutmayın: Marketlerde sokak hayvanları için satılan mamalardan alıp akşam eve giderken beş dakikanızı ayırarak mama kaplarına ya da kuru alanlara mama bırakabilirsiniz. Düşük bir ücret karşılığında kasaptan sakatat alıp hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz. Mama alamıyorsanız evdeki artan yemekleri onlara verebilirsiniz. Hayvanlara bozuk yemek vermeyin. Soğuk havalarda direnci azalan hayvanlar için bir ishal vakası bile ölümcül olabilir.

 

Kuşlar için cam kenarlarına ekmek bırakın: Kuşlar için pencerenizin önüne ekmek kırıntıları serpebilir ya da bahçenizdeki ağaçlara ekmek asabilirsiniz.

 

Hasta hayvanları görmezden gelmeyin: Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz onu kaderine terk etmeyin. Hemen Ödemiş Belediyesi’ne haber verin.

 

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barankoğlu Tavukçuluk hizmete girdi
Barankoğlu Tavukçuluk hizmete girdi
Traktör ile motosiklet çarpıştı
Traktör ile motosiklet çarpıştı