Advert
Advert

Günde altı milyon ekmek israf ediliyor

Günde altı milyon ekmek israf ediliyor
Günde altı milyon ekmek israf ediliyor Küçük Menderes
test Bu içerik 507 kez okundu.

Gıda kayıpları konulu toplantıda konuşan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Ayşin Şenses,  bir günde altı milyon ekmeğin israf edildiğini söyledi. Şenses, hububat piyasalarını düzenlerken ekmeğin ana hammaddesi buğday üzerine çalıştıklarını söyleyerek 2008 yılında yürüttükleri araştırmayla ilgi bilgi verdi. İsrafın çok ciddi olduğunu, bunun bir sosyal sorumluluk olduğunu dile getiren Şenses, "Ekmek, toplumumuzda kutsal bir yere sahip ama israf oranları, ne yazık ki giderek artıyor. 2012'de yeniden araştırdık. İsrafın yüzde 20 oranında arttığını gördük" dedi.

Ekmeği israf etmediklerini söyleyenlerin hayvanlara verdiğini ancak bunun da bir israf olduğunu anlatan Şenses, toplumun bu konudaki bilinçsizliğine dikkat çekti. Şenses, "2013 yılında ulusal boyutta bir kampanya yaptık. Bir günde altı milyon ekmeğin israf edildiğini tespit ettik. Bunu önlemek için yoğun bir çalışma içine girdik. Bilinçlendirme çalışmalarına başladık" dedi.

Yarısının nedeni fırınlar

Günde altı milyon ekmeğin üç milyonunun fırınlar tarafından israf edildiğini kaydeden Şenses, şöyle devam etti: "Fırıncılara da çok büyük görev düşüyor. Üretim aşamasında da eğitim gerekli. TMO, ciddi oranda lisanslı depoculuğun geliştirilmesi için çalışıyor. Bu israfın çevresel boyutları var. 447 bin ton ekmek için ihtiyaç duyulan 470 bin ton buğdayın üretilmesi gerekiyor. Yani her yıl 194 bin ton hektar alan boş yere işlenmiş oluyor. 17 bin ton mazot, 7 bin  ton tuz, 18 bin ton hamur mayası, 1 milyar metreküp su israf edilmiş oluyor.

"Fabrikadan çıktığını sanıyorlar"

Ekmeğin içinde işlenen maddeler var. Elektrik ve insan gücü gerekli. Toplumdaki israf artarken çocukların eğitiminin önemi daha da artıyor. Çocuklar, gıdanın meyvenin sebzenin nasıl üretildiğini bilmiyor. Marketteki elmaların hepsi aynı renk, aynı biçim ve onların fabrikadan çıktığını sanıyor. Doğayı görmeyen, nasıl yetiştiğini görmeyen kişinin bunun değerini anlaması mümkün değil. Mücadeleyi ve üretmeyi onlara öğretmediğimiz sürece israfı önleyemeyiz."

Haber Merkezi

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beş kişiye sosyal mesafe cezası
Beş kişiye sosyal mesafe cezası
Dört ilçede operasyon
Dört ilçede operasyon