Advert
Advert

Kitap okumayı özendiren kafe

Kitap okumayı özendiren kafe
Kitap okumayı özendiren kafe Küçük Menderes
test Bu içerik 465 kez okundu.

Torbalı'daki Kule Cafe'deki masalarının üzerine işletme sahipleri tarafından kitap bırakılmasıyla mekan, adeta kütüphaneye dönüştü. Masalara bırakılan kitapları gelen müşteriler, beğenmeleri halinde ödünç alabiliyor.

İlçedeki vatandaşların sosyalleşmek adına uğradıkları mekanların en başında kafeteryalar geliyor. Özellikle Sadık İleri Bulvarı’nda son yıllarda sayısı artan kafeteryalara Torbalı halkı adeta akın ediyor. Bölgedeki kafeteryalar, daha fazla müşteri çekmek için canlı müzik, karaoke gibi insanları memnun edecek atılımlar yapıyor. Torbalı Mahallesi’nde hizmet veren Kule Cafe ise farklı bir uygulamaya imza atarak kafeterya kültürüyle kitapseverleri bir araya getirdi.

Her masada kitap

Kule Cafe işletmecileri, mekanlarındaki masalara Türk edebiyatı ve dünya klasiklerinden oluşan roman, şiir ve öykü kitapları koydu. Mekana gelen müşterilerin büyük beğenisini toplayan masanın üzerindeki kitapların sayısı, gün geçtikçe artıyor. Kitap okumaya gelenlerin uğrak yeri olan kafede isteyenler, kitapları okumak için ödünç alabiliyor. Kütüphane sistemiyle kafeterya kültürünün birleştiği işletmede gelen talep ile kitap sayısının artabileceği tahmin ediliyor.

Ticari amaçları yok

İşletme sahiplerinden Şeref Emol, masalara kitap koymalarında ticari bir amaçlarının olmadığına değinerek, "Okumanın ne yaşı ne de zamanı var. İnsan, isteği her zaman bir şeyler okuyabilir; yeter ki okumayı gerçekten istesin. Birileri istedi diye zorla kitap okunmamalı. Okuma hevesi ve isteği, öncelikle insanın kendi içinde olmalı. Biz de bu hevesi insanlarda uyandırmak için işletmemizin masalarını kitap koyduk. Vatandaşımız, telefonla oynamak yerine ilgisini çeken kitaplardan birini alarak mekanda olduğu sürece kitabı inceleme fırsatı yakalıyor. Bazen müşterilerimiz, kitabı bizden ödünç istiyor. Biz de veriyoruz. Okuması bitince de kitap geri geliyor. Bir nevi kütüphane mantığını yakaladık. İlerleyen günlerde raflar yaptırarak kitap sayımızı arttıracağız" diyerek masalara kitap koymalarındaki maksadı anlattı.  

Haber Merkezi

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Belediye Meclisi bugün toplanıyor
Belediye Meclisi bugün toplanıyor
Köpeklerin toplatıldığını iddia etti
Köpeklerin toplatıldığını iddia etti