Advert
Advert

Tarihi eğitim programı başladı

Tarihi eğitim programı başladı
Tarihi eğitim programı başladı Küçük Menderes
test Bu içerik 682 kez okundu.

Ödemiş Ticaret Odası’nın (ÖTO) öncülüğünde Ödemiş Geleneksel Sanatlar Derneği, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ile İzmir Turist Rehberleri Odası’nın (İZRO) gerçekleştirdiği Ödemiş ve çevresinin kültürel tarihi hakkında bilgilendirme eğitim programı dün başladı.

 

”Turizm açısından katkı sağlayacak”

 

Program öncesi Küçük Menderes Gazetesi’ne özel konuşan Ödemiş Geleneksel Sanatlar Derneği Başkanı Mehmet Kamer, program hakkında şunları söyledi: ”27-30 Kasım tarihleri arasında ÖTO, İZRO ile Ödemiş Geleneksel Sanatlar Derneği ortaklığında bir proje yaptık. Bu projemizde yerel rehber yetiştirme programı adı altında Türkiye’de belki ilk defa profesyonel rehberlerle Ödemiş’in tanıtımı için bir organizasyon düzenledik.

 

Bu program, sabahtan öğleye kadar üç gün sürecek. Öğleden sonraları rehberlerimizle beraber ilk gün Birgi, ikinci gün Bademli ile Lübbey, üçüncü gün ise Gölcük ve Bozdağ olmak üzere bu bölgelerin arkeolojik ve coğrafi yönden tanıtımlarını gerçekleştireceğiz. Dördüncü gün ise Ödemiş Cumartesi Pazarı’nda rehberlerimizle beraber gezeceğiz. Aynı gün akşam yemeğinde belge töreni gerçekleştireceğiz.

 

Programın Ödemiş’e turizm açısından katkı sağlayacağına inanıyorum. Bununla birlikte bugüne kadar düşünülen ancak uygulanamayan bu proje, inşallah ÖTO’nun katkılarıyla tamamlanacak. Katkı veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

”Ödemiş’in kent merkezi de

bu havza için çok ciddi bir değer”

 

Program, saat 10.00’da ÖTO Toplantı Salonu’nda bilgilendirme konuşmaları ile başladı. İZRO Başkanı Macit Şehzade, ”Bu tip eğitimler çok önemli. Burada yaptığımız programın yanı sıra Burdur ve Isparta’da da buna benzer çalışmalarımız oldu. İZKA’nın belirli illerde sunmuş olduğu tanıtım fonlarından yararlanarak bu çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Tek dileğimiz, eğitim programının çok iyi geçmesi” dedi.

 

Ardından konuşan Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Doç. Dr. Şakir Çakmak, katılımcılara Birgi’yi anlattı. Çakmak, ”Birgi, UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesi'ne dahil edilmiştir. UNESCO’nun Dünya Mirası unvanını kazanmak, Birgi’nin dünya kenti olduğu anlamına gelecektir. Bu yörede sadece Birgi yok. Lübbey, Bademli, Ödemiş’in kent merkezi de bu havza için çok ciddi değerler” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından katılımcılar, Birgi’ye gitti. Buradaki tarihi doku ile coğrafi yönden tanıtımlar gerçekleştirildi.

 

Ece Köseoğlu 

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Belediye Meclisi bugün toplanıyor
Belediye Meclisi bugün toplanıyor
Köpeklerin toplatıldığını iddia etti
Köpeklerin toplatıldığını iddia etti