Advert
Advert

Aktardan kış tavsiyeleri

Aktardan kış tavsiyeleri
Aktardan kış tavsiyeleri Küçük Menderes
test Bu içerik 336 kez okundu.

Ödemiş’te hava sıcaklıklarının düşmesinin ardından hasta olan vatandaşların da sayısı artıyor. Ödemişli vatandaşlar, kış döneminde hasta olmamak adına aktarlara akın etmeye başladı. Konuyla alakalı açıklama yapan Nasuh Efendi Aktar ve Kuru Kahve’nin sahibi Nasuh Keskin, ”Kış aylarında zerdeçal, kabuk tarçın, zencefil, havlıcan, hibiskus, meyan kökü bitkilerini tüketebilirsiniz. Bu kök bitkilerinden alarak birer tane soğuk suya koyup kaynattığınızda üst solunum yolu hastalıklarına ile nezle, bronşit gibi hastalıklara da engel olursunuz. Bunun yanı sıra adaçayı ve ıhlamur da kış döneminde kesinlikle hayatınızın bir parçası olmalı. Bu bitkiler; bademcik, faranjit ile ses kısıklıklarına çok iyi gelir. Sürekli kalabalık ortamlarda bulunan vatandaşların, örneğin çocukların bağışıklığının düşmesi ise hastalığın da beraberinde gelmesine sebep olur. Bu kapsamda bağışıklığı kuvvetlendirmek adına propolis kullanılabilir.

Bitkilerin kullanım şeklini tarif etti

Her gün kilonun üçte birinin yarısı kadar keçiboynuzuyla kullanılırsa yine bağışıklığın da arttırılması sağlanır. Keçiboynuzu da yine astım, bronşit ve alerjik durumlarda tüketilmesi gereken bir bitkidir. Keçiboynuzunun üç ya da dört tanesini iki ya da üçe bölerek yarım litre kaynayan suya koyup beş altı dakika bekletip tüketebilirsiniz. Hatmi çiçeği de alerjik reaksiyonlarda ve öksürüğün engellenmesinde kullanılıyor” dedi.

Keskin, kış dönemlerinde vatandaşın en çok tercih ettiği bitkilerin zerdeçal ile taze zencefil olduğunu ifade ederek, ”Taze zencefili rendeleyerek aynı miktarda bal koyup yarım limon suyu ekleyerek tüketebilir ya da suyun içine bu karışımdan bir kaşık ekleyerek içebilirsiniz” cümlelerini kullandı.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava