Advert
Advert

Sağlık ocağı çilesi bitmek bilmiyor

Sağlık ocağı çilesi  bitmek bilmiyor
Sağlık ocağı çilesi  bitmek bilmiyor Küçük Menderes
test Bu içerik 862 kez okundu.

Torbalı'nın Cumhuriyet mahallesinde sağlık ocağı olarak hizmet vermesi ön görülen yapının Halk Eğitim Merkezi'ne verilmesinin ardından gelen şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Atatekin Doğan, sorunun çözülmesi için çağrıda bulundu.

Sağlık ocakları mahallelerde belirli sağlık hizmetlerin verildiği en küçük birimler olarak tanımlanıyor. Nüfusun yoğunluğuna göre doktor sayısı 1 ila 5 arasında değişen sağlık ocaklarında standart muayene, kan alma, ilaç yazma, tahlil verme gibi acil durum gerektirmeyen sağlık sorunlarına müdahaleler yapılıyor. Sağlık ocaklarında 2010 itibariyle aile hekimliği uygulamasına geçilmesiyle birlikte sadece aile hekimine kayıtlı olanlara tedavi verilmeye başlandı. İlçenin en fazla nüfus yoğunluğu olan mahalleri arasındaki Cumhuriyet Mahallesi'nde sağlık ocağının olmamasından dolayı vatandaşların çilesi bitmiyor.

Başka mahalleye gidiyorlar

Yaşlılar başta olmak çeşitli sağlık sorunlarıyla mücadele edenlere ilk müdahalenin yapıldığı sağlık ocağı ile ilgili Cumhuriyet Mahallesi'nde patlak veren sıkıntıya tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. Torbalı Devlet Hastanesi'nin yeni hizmet binasına taşınmasının ardından mahalle sakinleri, sağlık ocağı talebinde bulundu. Aradan geçen süre zarfında sağlık ocağı ile ilgili herhangi bir çalışma başlatılmadı. Cumhuriyet Mahallesi'nde yaşayanlar en yakın sağlık ocaklarına yoğunluk nedeni ile kayıt yaptıramayınca Atatürk Mahallesi'ndeki sağlık ocağına kayıt yaptırmaya başladı.

"Üç yıl uğraştık"

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Atatekin Doğan, "Son üç yıldır mahallemize sağlık ocağı getirilmesi amacıyla her yolu deniyoruz ancak şu ana kadar herhangi bir sonuç alamadık. Hasta, yaşlı ve engelli bireylerimizin doktora gitmek için çektiği çilenin herhangi bir tarifi yok. Yaşadıkları mağduriyetten dert yanarak sağlık ocağı için gelecek müjdeli haberi bekleyen onlarca mahalle sakinimiz var. Daha önce de dile getirdiğim gibi Cumhuriyet Mahallesi'ne acilen sağlık ocağı binası için yer temin edilerek sıkıntının çözülmesi geriyor" şeklinde konuşarak vatandaşların yaşadığı içler acısı durumu dile getirdi.

Haber Merkezi

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pandemi günlerinde Ödemiş dayanışması
Pandemi günlerinde Ödemiş dayanışması
Afetzede çiftçiye destek çağrısı
Afetzede çiftçiye destek çağrısı