Advert
Advert

Atatürk'ü anmak için ortak açıklama yaptılar

Atatürk'ü anmak için ortak açıklama yaptılar
Atatürk'ü anmak için ortak açıklama yaptılar Küçük Menderes
test Bu içerik 690 kez okundu.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Eğitim-İş, Eğitim-Sen, İYİ Parti, ÖSEM, Türk Eğitim-Sen Ödemiş Şube ile İlçe Başkanlıkları, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81. yılına özel ortak basın açıklamasında bulundu.

 

"Eşsiz bir rehber, bir öğreticidir”

 

STK ile siyasi partilerin ortak açıklaması ise şöyle: ”Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bedenen aramızdan ayrılışının 81. yıl dönümünde Atamızı sonsuz saygı ve bağlılıkla anıyoruz. Dünyada emperyalizmi yenilgiye uğratan, sömürgecilerin yayılmacı projelerini tarihin çöplüğüne atan, tüm mazlum uluslara ilham ve güç kaynağı olan, gerçek anlamda evrensel bir önderdir Atatürk. UNESCO’nun 1981 yılında doğumunun 100. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajı, esasen her şeyi anlatmaktadır. UNESCO, 'Atatürk kimdir? Atatürk; uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayırımı göstermeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu' mesajını yayımlamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yaratıcısı olduğu Türk devrimi ve sonuçlarıyla bir bilge ve dahi liderdir. Düşmanlarında bile saygı uyandıran, dostlarına güven aşılayan eşsiz bir rehber, eşsiz bir öğreticidir.”

 

"Ulusal bir uyanış başlamıştır”

 

Basın açıklamasının devamında, ”Milli Mücadelemizin 100. yılında Atatürk’ü anmak aynı zamanda onu anlamak ve anlatmak sorumluluğu da her yurttaşımıza yüklenmelidir. Atatürk’ü anlamak, coğrafyamız ve ulus devletimiz üzerine oynanan oyunların farkında olmak demektir. 100 yıl önce Milli Mücadele’yi başlattığı nokta ile 100 yıl sonra içinde bulunduğumuz durum, aslında farklı değildir. Atatürk, Milli Mücadele ile TBMM’yi açmış, çalıştırmış, egemenliği saraydan alarak öz sahibine yani millete vermiştir. 100 yıl sonra bugün çok partili siyasi yaşam, parlamenter sistem, demokrasi çökertilmiştir. Gazi Meclis, etkisiz ve itibarsız hale getirilmiştir. 'Millilik' sözde kalmış; milli eğitim, milli ordu, milli savunma, milli ekonomi, milli tarım, milli kaynaklar (doğal güzelliklerimiz, yer altı ve yer üstü zenginliklerimiz) göz göre göre yok edilmiştir. Türk milleti, Atatürk’le kazandıklarını, devrim karşıtı siyasi zihniyet eliyle kaybetmektedir. Milletimizin her bir ferdi, kayıplarının farkındadır. Milli Mücadelemizin 100. ve Ulu Önder’in bedenen aramızdan ayrılışının 81. yılında ulusal bir uyanış başlamıştır. Bu uyanış, milletimizin geleceği açısından umut vericidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, demokratik, sosyal, hukuk ve üniter devlet nitelikleriyle parlamenter sisteme dönmesi yaşamsal önemdedir. Ulus devlet olarak bir ve bütün yaşamamızın başkaca bir seçeneği yoktur. Atatürk, 81 yıl boyunca her nefeste, her saniyede, her dakikada, her saatte, her günde, her haftada, her ayda ve her yılda daha da büyümüştür. Hep haklı çıkmıştır. Her geçen gün doğruluğu kanıtlanmıştır” cümleleri kullanıldı.

 

"Anıyor ve arıyoruz”

 

Açıklamada son olarak şu cümlelere yer verildi: ”Türk milleti; geleceğini tek liderimiz, tek önderimiz ve tek rehberimiz Atatürk’te, onun düşünce ve devriminde bulmuştur. Türk milleti, tek doğru reçete olan Atatürkçü düşüncede bütünleşmektedir. Bu nedenledir ki milletimiz, bütün dünyanın hayranlıkla izlediği Atatürk’e bağlılığını sonsuza kadar devam ettirecektir. Dünya tarihi, aydınlıkla karanlığın mücadelesiyle doludur. Atatürk, aydınlığın temsilcisi, aydınlığın lideridir. Karanlıkta kalmayı isteyenlerin, karanlığı ısrarla savunanların aydınlığı anlamasını beklemek zordur. Ancak Atatürkçülerin mücadelesiyle karanlıklar mutlaka aydınlanacak, karanlıktan beslenenlerin oyunları bozulacaktır. Yukarıda isimleri olan ADD, CHP, ÇYDD, Eğitim-İş, Eğitim Sen, İYİ Parti, ÖSEM ve Türk Eğitim Sen Ödemiş şube başkanları, ilçe başkanları ve temsilcileri olarak bedenen aramızdan ayrılışının 81.yılında Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü artan bir özlem, şükran, minnet duyguları ile anıyor ve arıyoruz.”

 

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava