Advert
Advert

28 yıllık hekim Tınaztepe’de

28 yıllık hekim Tınaztepe’de
28 yıllık hekim Tınaztepe’de Küçük Menderes
test Bu içerik 713 kez okundu.

Tınaztepe Torbalı Hastanesi’nde üroloji doktoru, hasta kabulüne başladı. 28 yıllık hekim olan Op. Dr. Ali Haydar Karadağ; Kars, Elazığ, Van ve İzmir’deki çeşitli hastanelerde görev yaptıktan sonra Tınaztepe’de Torbalı ve çevre ilçelerden gelen hastalarını tedavi edecek.

Tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, uzmanlığını ise İstanbul Şişli Etfal Hastanesi'nde yapan Op. Dr. Karadağ, edindiği bilgi ve tecrübeleri ilçedeki hastalar için kullanacak. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ali Haydar Karadağ, Tınaztepe Torbalı Hastanesi’nde böbrek hastalıkları ve böbrek taşları, idrar yolu hastalıkları, prostat, erkeklerde kısırlık problemi, erkeklerde cinsel hastalıklar, böbrek ve idrar yolu tümörleri, idrar kaçırma gibi alanına giren tüm hastalıkların tedavisini yapacak.

Alide bulunması büyük risk

Deneyimli doktor, ayağının tozuyla erkeklerde görülen ve özellikle belli yaş üstündeki erkeklerde risk teşkil eden prostat hakkında bilgi vererek, “Korkmayın, sonra pişman olmayın” diye uyardı. Erkekler yaşlandıkça prostatın da büyüdüğünü belirten Tınaztepeli üroloji doktoru, “Yaşlanmanın yanı sıra ailede iyi huylu prostat büyümesi sorunu bulunması da önemli bir risk faktörü. Ailede iyi huylu prostat büyümesi olan bireyin bulunması, erken yaşta şikayetlerin gelişmesi ve büyük prostat hacmi, riski artırıyor. Ameliyat olanların yüzde 50’sinde aile öyküsü mevcut. Ayrıca obezite, hareket azlığı ve sertleşme sorunu da risk faktörü olarak kabul ediliyor” dedi.

Teşhis de önemli

İyi huylu prostat büyümesi süreç içerisinden ileriki yıllarda kansere dönüşebilir. Düzenli kontrol ve takiplerin yapılmasını vurgulayan Tınaztepe Torbalı Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Karadağ, “Ancak büyüme ve prostat kanseri, aynı anda meydana gelebilir. Neden oldukları şikayetler ve belirtiler de benzeyebilir. Dolayısıyla ikisinin ayrımının doğru yapılması hayati. Ultrason ve kan tetkikleri yapılarak tanının konulabildiği görülmektedir" diye konuştu.

İyi huylu prostat nedir?

Prostat bezinin kanser olmayan şekilde büyüyerek mesane (idrar torbası) çıkışını tıkaması ve idrar akımına engel olması durumu. Özellikle 50 yaşından itibaren erkeklerde normal idrar yapma biçimini etkileyebilir ve yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etki yaparak idrarla ilişkili zorluklara yol açabilir. Ürolojide en sık tanı konulan bu hastalıkta normalden daha sık idrar yapma ihtiyacı ve idrarın incelmesi ve çatallanması, ani oluşan idrar yapma ihtiyacı ve bu ihtiyacın ertelenememesi, kesik kesik, ıkınarak idrar yapma ve istemsiz idrar kaçırma ve gece idrara kalkma şikayetleri görülüyor.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı