Advert
Advert

Masal Evi hizmete girdi

Masal Evi hizmete girdi
Masal Evi hizmete girdi Küçük Menderes
test Bu içerik 516 kez okundu.

Kadınların istihdamına yönelik çalışmalarını sürdüren Selçuk Belediyesi, tarım sektöründe çalışan kadınların çocuklarının daha hijyenik ve huzurlu bir ortamda vakit geçirebilmeleri için Deppo Efes bünyesinde "Masal Evi"ni hayata geçirdi. Tarım sektöründe çalışan kadınlar, bundan sonra çocuklarını tarlada, bahçede yanlarında götürmeyip oldukça güvenli bir ortam sağlanan Masal Evi'ne bırakabilecekler.

Deppo Efes’te çalışan kadınların hayatlarını kolaylaştırmak için hayata geçirilen Masal Evi'ndeki çocuklar, anneleri çalıştığı süre içerisinde okul öncesi öğretmenleriyle birlikte sosyal etkinliklere ve çeşitli aktivitelere katılabilecek. Deppo Efes’in yanı sıra tarım sektöründe çalışan kadınlar da Masal Evi’nden ücretsiz faydalanabilecek.

Güvenli bir bölge

Kadınların istihdamına yönelik çalışmaların önemine dikkat çeken Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, "Deppo Efes Soğuk Hava depolarında çalışan kadınlarımız, buraya gelirken çocuklarını birlikte getirmek zorunda kalıyor çünkü bazı kadınlarımızın çocuklarını güvenle teslim edecekleri herhangi bir yakınları yok. Biz de düşündük ve 'Deppo Efes'te bir masal evi açalım' dedik. Kadınlarımız, çocuklarını hem güvenle bırakabilsin hem de çocuklarımız daha iyi vakit geçirebilsinler istedik" dedi.

Eğitim ve istihdama katkı

Deppo Efes içerisinde faaliyet göstermeye başlayan Masal Evi'ni beraberindeki Belediye Meclisi üyeleri, başkan yardımcıları ve daire amirleri ile birlikte ziyaret eden Sengel, “Deppo Efes’te çalışan ve mevsime göre mandalina ya da çeşitli meyveler toplamaya giden kadınlarımız, çalıştıkları süre içerisinde çocuklarını Masal Evi'ne rahatlıkla bırakabilecekler. Selçuk’un toprakları bereketli. Böyle olunca kadınlarımız da tarım sektöründe yer alıyor" şeklinde konuştu.

"Hayatlarını kolaylaştırmak istedik"

Ücretsiz olarak hizmet verecek olan Masal Evi'nden tarım sektöründe çalışan tüm annelerin çocuklarının yararlanabileceğini kaydeden Sengel, "Sabahın erken saatlerinde, özellikle kış aylarında çalışan kadınlarımız, çocuklarını da beraberinde götürmek durumda kalıyor. Gönlümüz, bu duruma razı olmadı. Biz de Masal Evi’ni açarak kadınlarımızın hayatını kolaylaştırmak istedik. İsmi için de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hem çocuk eğitimi hem de istihdama katkı işlevi gören Masal Evi Projesi’nden esinlendik. Böylece çocuklarımız sosyal etkinliklerden faydalanırken anneleri de istihdama katkı sunabilecek” diyerek Masal Evi'nin tarım sektöründe çalışan kadınlara ve onların çocuklarına hayırlı uğurlu olmasını diledi. 

Onur Karagöz

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava