Advert
Advert

Kaçak tütün bel büküyor

Kaçak tütün bel büküyor
Kaçak tütün bel büküyor Küçük Menderes
test Bu içerik 511 kez okundu.

Ülkemizdeki 2ikimilyon esnafın sesi olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son dönemde özellikle yasa dışı tütün ve makaron ile artışa geçen kaçak ticaretinin dürüst bakkal esnafı için büyük bir sorun haline geldiğinin altını çizdi.

 

Perakende Yasası’nın küçük esnafı koruyacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini dile getiren Palandöken, esnafın gelirini tehdit eden yasadışı ticaret hakkında şunları söyledi: “Kaçak sigara ticareti, dürüst esnafımız için özellikle geçmişte çok ciddi bir sorun olmuştu. Devletimizin aldığı etkili önlemler sayesinde bu durum tersine çevrildi. Sayın Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’ın da açıkladığı gibi kaçak sigara ticareti % 20’lerden, % 1.5 seviyelerine kadar düştü. Şimdi ise bakkalımızın önünde, mücadele edilmezse aynı kaçak sigaranın yoğun olduğu dönemleri yaşatacak yeni bir tehdit var:

 

Hem vergi hem gelir kaybı

 

Kaçak sarma tütün ve makaron. Bunlar memleketin her yerinde kaçak olarak, vergisiz şekilde satılıyor.

Bütün Türkiye’de yaklaşık 20 bin noktada satılan bu ürünlerin toplamı, % 15 seviyelerine kadar ulaşmış durumda ve gittikçe artıyor.Vergisi ödenmeden satılan bu kaçak sarma tütünler, hem devletin yılda yaklaşık 10 milyardan fazla vergi kaybına neden oluyor hem de 150 bin ruhsatlı bakkalın gelirinden çalıyor. Üstelik tamamen de denetimsiz ve kontrolsüz şekilde satılıyor.” 
 

"Devletten destek bekliyoruz"

 

Palandöken, kaçak sarma tütün ve makaronla mücadele için 2017 yılında çıkarılmış olan caydırıcı cezaların uygulanmasının iki kez ertelendiğini ve bir an önce uygulanmasının önemli olduğunu belirtti. Ülke ekonomisinin bel kemiği olan esnafın sorunlarının ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Hem kontrolsüz bir şekilde her yerde açılan zincir mağazalar hem de gittikçe çoğalan kaçak sarma tütün ticaretiyle ilgili bakkal esnafını koruyacak adımlar bir an önce atılmalıdır. Binlerce bakkal esnafı ve aileleri, bu konularda devletimizden destek beklemektedir ” dedi.

 

Onur Karagöz

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı