Advert
Advert

Konut fiyatları için yeni dönem

Konut fiyatları için yeni dönem
Konut fiyatları için yeni dönem Küçük Menderes
test Bu içerik 1407 kez okundu.

Ev almak, evini satmak, taşınmaz satışı yapacak olan herkesi ilgilendiren konutta gerçek değer dönemi resmen başlıyor. 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile uygulama, pilot illerde start alacak. İkinci el konut ve sıfır konut satışında ekspertiz zorunluluğunun ne zaman başlayacağı hakkında Torbalı Emlakçılar Derneği (TOREMDER) Başkanı Serkan Filiz, konu hakkında bilgi verdi.

Devletin tapu harcı gelirinde yaşadığı kaybı azaltmak için hayata geçirmeye hazırladığı Gerçek Değer Sistemi üzerinde çalışmalarda sona gelindi. Söz konusu yasal düzenleme ile 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile konut satışında ekspertiz zorunluluğu başlayacak. Söz konusu yasal zorunluluk, ilk etapta pilot illerde uygulanacak ve kademeli olarak tüm yurt geneline yayılacak. Konut satışının en çok yapıldığı iki il olan İstanbul ve Ankara'nın belirlenen pilot ilçelerinde konut satışı için artık ekspertiz işlemi yapılmadan konut satışı yapılamayacak.

Torbalı Emlakçılar Derneği Başkanı Serkan Filiz, “Tapuda konut değeri, belirlenen ekspertiz raporu üzerinden gösterilecek ve konut için ödenecek tapu harcı bu tutar temel alınarak hesaplanacak. Bu sayede tapu harcı ödemesinde rayiç bedelin kullanılması dönemi sona erecek, devletin milyonlarca liralık tapu harcı geliri kaybı da önlenecek” dedi.

Ücret kaç lira olacak?

Söz konusu rapor için şu anda ortalama 650-700 lira ödenirken bu rakamın 400-450 liraya çekilmesi planlanıyor. Konu hakkında açıklama yapan TOREMDER Başkanı Filiz, evinin değerini hesaplatmak için konut ekspertizi işlemi yaptıran kişilerin konut kredisi ekspertiz ücreti olarak yaklaşık 450 ila 500 lira ödeme yapacağını, söz konusu tutarın ödenecek tapu harcı tutarından düşülmesi üzerinde de çalışma yapıldığını söyledi. Filiz, “Yasal düzenlemenin ardından tapu harcı indirimi de gündeme gelecek” diye konuştu.

TOREMDER Başkanı, ayrıca yüzde 3 olan tapu harcının 2020’de yüzde 4’e çıkacağını da sözlerine ekledi. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş ise yüzde 4 olan harç oranının düşürülebileceğini açıklamıştı.

Haber Merkezi

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı