Advert
Advert

Tarım Meclisi'nde üçüncü toplantı

Tarım Meclisi'nde üçüncü toplantı
Tarım Meclisi'nde üçüncü toplantı Küçük Menderes
test Bu içerik 356 kez okundu.

Ödemiş Kent Konseyi Tarım Hayvancılık Meclisi, üçüncü oluşum toplantısı yapıldı. Ödemiş Kent Konseyi Binası’nda gerçekleştirilen toplantıya tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren kurumların temsilcileri de katıldı. Yaklaşık yirmi kişinin katıldığı toplantıda Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu adına Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, gündemin önemli konularını ve önümüzdeki dönem Tarım Hayvancılık Meclisi'nin izleyebileceği yolu, oluşturabileceği yapıyı katılımcılarla değerlendirdi.

 

"Tüm bileşenler temsil edilecek"

 

Mehmet Taşlı, ”Tarım Hayvancılık Meclisi’ni sağlıklı ve en geniş katılımla oluşturmaya çalışıyoruz. Sektörün tüm bileşenlerinin temsil edildiği bir yapıyı hedefliyoruz. Bunun için farklı yollardan katılım için defalarca çağrılar yaptık, yapacağız da. Ödemiş Kent Konseyimizin birimleri olan çalışma gruplarında ve meclislerde öncelikli olarak yapılandırma çalışmaları yapılması gerekir. Bu amaca yönelik olarak geçen aylarda ön toplantılar yaptık. Geçtiğimiz günlerden itibaren meclislerin seçimleri başladı. Yaklaşık 30 ila 40 gün içinde seçimleri de neticelendirmeyi planlıyoruz. Sağlıklı, verimli ve kalıcı bir yapı oluşumu ve devamı için katılımın yüksekliği, şeffaflık, düzenli bir çalışma metodu ve hoşgörü ortamı çok önemli. Bu ilkelerle önümüzdeki dönemde kentimizi geleceğimizi güzelleştirmek adına katkı yapacak birikimi olan tüm gönüllü dostların bize katılmasını ve destek vermesini diliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

16 ilçede 33 proje yapılacak

 

Taşlı, ”Toplantımızın en önemli gündemi, ilçemizde ve il genelinde açılması planlanan jeotermal kaynak arama ihaleleri oldu. Yeraltı zenginliklerimizi değerlendirme amacıyla yapılması düşünülen jeotermal santrallerin başlangıcı olan kaynak arama ihaleleri, İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın ilanı ile 14 Kasım günü 10.30’dan itibaren beşer dakikalık aralarla 16 ilçede 33 proje yapılacak. İhale ise aynı kurumun toplantı salonunda gerçekleştirilecek.

 

Bir milyon dekardan fazla

 

Jeotermal kaynak aramak ve ardından jeotermal santral kurmak, var olan biyolojik zenginliğimize geri dönüşü olmayan zararlar verecektir. 30 ilçemizin 28’inden büyük bir alan, bu proje kapsamında ihaleye çıkarılmak istenmektedir. Ayrıca iki adet jeotermal santral işletme ruhsatı için de ihale yapılacaktır. Her biri on binlerce dekar araziyi kapsayan alanların toplamı, bir milyon dekarı geçmektedir. Bazı ilçelerde bu alanlar, toplam tarım alanlarının yüzde 65’ini geçmektedir” şeklinde konuştu.

 

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte içkilere el konuldu
Sahte içkilere el konuldu
Patates üreticilerine beş kalemde destek
Patates üreticilerine beş kalemde destek