Advert
Advert

Tarım arazileri boş kalmıyor

Tarım arazileri boş kalmıyor
Tarım arazileri boş kalmıyor Küçük Menderes
test Bu içerik 394 kez okundu.

Torbalı’daki tarımsal üretim, pek çok ili geride bırakıyor. Coğrafyası ve iklimiyle farklı sebze, meyvelerin yetiştirildiği ilçede tarımsal faaliyetler, önemli bir geçim kaynağı olarak her yıl büyümeye devam ediyor. Ege Bölgesi'nde domates, tane mısır, pırasa, kereviz ve pamuk üretiminde zirvede olan ilçedeki üreticiler, belirli kurumlardan hibe destekleri alıyor.

 

Bir yılda dört ekim
 

Arazilerindeki yaz mahsullerinin hasadını tamamlayan üreticiler, bu yıl vakit kaybetmeden kış ürünleri ekti. Yaz mevsiminin ortasında ilk ekilen kış mahsulü ise pırasa oldu. Üreticiler, ekim hızını arttırarak bir yıl içerisinde ekim sayısını dörde kadar çıkarttı. Kış mevsimi sebze üretiminde ülkenin önde gelen merkezleri arasında yer alan Torbalı’da pırasa ekili arazilerin son yıllarda artışa geçti. İzmir’deki pırasa üretiminin yaklaşık yüzde 65’ini karşılayan Torbalı’da bu ürünün ekim alanının hızla artmasıyla yılda yaklaşık 4000 dekar arazide 12 bin tondan fazla pırasa üretimi yapılıyor. İlçede yetişen pırasalar, hasat döneminin ardından iç piyasaya satılmasının yanında Almanya, İsviçre, Polonya ve Hollanda ve birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor. Kış aylarında en fazla ekimi yapılan ürünler arasında yer alan pırasanın hasadını tamamlayan üreticiler, arazilerini ekim için yeniden hazırlamaya başladı.
 

Her sezon ekim yapılıyor
 

İlçede makine, tekstil, gıda gibi sektörler başta olmak üzere çok sayıda alanda üretim yapan fabrikaların sayısının artmasıyla birlikte son verilere göre ihracatta 66 ili geride bırakan ilçede sanayi tesisleriyle büyüyen ekonomik atılımlara tarım ve hayvancılığın da eklenmesiyle beraber her mesleğe iş imkanı sağlanıyor.

 

Bölgedeki en eski meslek dallarından olan tarımsal faaliyetler ise yılın her dönemi popülerliğini koruyor. Kış döneminde pırasa, kereviz, karnabahar en fazla ekim alanlarına sahip olurken yaz aylarında ise üreticilerin tercihi domates, tane mısır, pamuk, biber ve karpuzdan yana oluyor. Birbirinden farklı ürünlerin ekildiği Torbalı, verimli tarım arazilerinde her sezon ekim ve hasat yapılıyor. Arazilerini bir an bile olsun boş bırakmayarak üretimden vazgeçmeyen çiftçiler sayesinde ilçede mevsimine göre taze ürün bulmak kolay oluyor.

 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava