Advert
Advert

Elektriksizlikten çağ dışı yaşıyorlar

Elektriksizlikten çağ dışı yaşıyorlar
Elektriksizlikten çağ dışı yaşıyorlar Küçük Menderes
test Bu içerik 543 kez okundu.

Ödemiş'e bağlı kırsal Bıçakçı Mahallesi’nde yaşayan yaklaşık 40 hane, elektrikleri olmadığı için neredeyse bir asır öncesini yaşıyor. Çamaşırları halen ellerinde yıkamak zorunda kalan kadınlar yetkililere seslenerek, "30 yıldır elektriğe kavuşacağımız günün hayali ile yaşıyoruz. Para kazanıyoruz ama elektriğimiz olmadığı için adeta zindan hayatı yaşıyoruz" dedi.
 

"Barajın dibinde

susuzluktan ölenler gibiyiz"

 

Dibekbağ mevkiinde yaşayan yaklaşık 40 hane, bölgede elektrik olmamasından dert yakındı. Elektriğe hasret kalan kadınların çamaşırları bile hala elleriyle yıkaması dikkat çekerken bölgede yaşayanların tek isteği, artık bölgeye enerji verilmesi. 80 yaşındaki Fatma Palaz, bölge insanına varlık içinde yokluk çektirildiğini söyledi. Yaşadıkları durumu “Barajın dibinde susuzluktan ölenler gibiyiz” diye özetleyen Palaz, “Yaylamızda her yerde rüzgardan elektrik üretim santralleri var. Bölgenin en önemli geçim kaynağı, tarım ve hayvancılık. Ege Bölgesi'nin en kaliteli kestanesini, en kaliteli barbunyasını ve çeşitli sebze ve meyvesini burada biz üretiriz. Biz tüketen değil, üreten insanlarız ve devletimize üreterek katkı sağlamaya çalışıyoruz ama 21. asırda halen elektriksiz bir hayat sürmek de artık zorumuza gidiyor” diye konuştu.
 

"Hakkımı helal etmeyeceğim"

 

Hayattaki en büyük isteğinin ölmeden önce elektriğe kavuşmak olduğunu belirten 80 yaşındaki Palaz, “Müracaat etmediğimiz yer kalmadı ancak kimseye derdimizi anlatamadık. Allah, bu bölgede her şeyi bolca vermiş. Suyumuz var, toprağımız verimli. Biz üretip vergimizi veriyoruz. Devletten tek isteğimiz, ücreti karşılığında elektrik. Elektriğe kavuşmadan ölürsem beni 80 yaşından sonra elde çamaşır yıkatanlara hakkımı helal etmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

 

Onur Şahan

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı