Advert
Advert

Disleksiyi fark ettirdiler

Disleksiyi fark ettirdiler
Disleksiyi fark ettirdiler Küçük Menderes
test Bu içerik 503 kez okundu.

1-7 Kasım Disleksi (Öğrenme Güçlüğü) Farkındalık Haftası kapsamında Ödemiş Belediyesi öncülüğünde Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi’nde sunum gerçekleştirildi. Türkiye Disleksi Vakfı tarafından gerçekleştirilen sunuma çok sayıda Ödemişli vatandaş ile öğrenci de katıldı.

Türkiye Disleksi Vakfı İzmir İl Temsilcisi Aktif Değişim Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu ve Kurum Müdürü Gülşah Gül, konuyla alakalı şunları söyledi: ”Disleksi olan bireyler, öğrenme güçlüğü nedeniyle eğitim hayatına uyum sağlayamamakta özgüven eksiği yaşayarak kendilerini arkadaşlarından, okullarından ve sonuç olarak toplumdan soyutlamaktadırlar. Zihinsel hiçbir problemi olmamasına rağmen doğru tanı ve doğru müdahale uygulanamaması durumunda öğrenme güçlüğü sebebiyle hayatlarının her döneminde zorluklar yaşamaları kaçınılmaz olacaktır. Bu sebepledir ki toplumda farkındalık yaratmak için disleksinin bir hastalık olmadığını, bir öğrenme farklılığı olduğunu anlatıp dislektik bireylerin alacağı farklı eğitim yöntemleriyle başarılı olabileceğine dikkat çekmek adına buradayız. Fark et, fark ettir.”

Disleksi nedir?

Disleksi, kişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğudur. Genellikle okuma bozukluğu şeklinde gözlemlenen disleksi, dikkat ve hafızayı da etkilemektedir. Disleksili (dislektik) çocuklar okuma ve yazmada güçlük çektiği için öğrenme düzeyinde arkadaşlarının gerisinde kalabilirler. Aynı zamanda anlama bozukluğu, beceriler arası çelişki ve aşırı dikkatsizlik de disleksi belirtileridir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava