Advert
Advert

“Borcu olmayan çiftçi kalmadı”

 “Borcu olmayan çiftçi kalmadı”
 “Borcu olmayan çiftçi kalmadı” Küçük Menderes
test Bu içerik 364 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin uyguladığı yüksek faizin çiftçiyi icralık ettiğini söyledi. Tarım Kanunu'nun da bugüne kadar tam anlamıyla uygulanmadığını belirten Gürer, “AKP’nin 2006 yılında çıkardığı Tarım Kanunu'nun  en önemli maddelerinden biri, çiftçiye verilecek desteği içeren 21. Madde ancak iktidar, bugüne kadar bu maddeyi hiç uygulamadı. Kanun çıktı, madde kağıt üzerinde kaldı. 21'inci madde, milli gelirin yüzde 1'inin çiftçiye verileceğini belirtiliyor. Bugüne kadar çiftçiye hiçbir zaman bu gelirin yüzde 1'i verilmedi. Verilen destek, yüzde 0.5 oranını geçmedi. Dünyada tarımın geliştiği ülkelerde milli gelirin en az yüzde 1.4'ü, çiftçiye veriliyor. Çiftçi bu desteği alsa ülkemizin ithal ürüne gereği kalmayacak” ifadelerini kullandı.

“Desteklemeler yetersiz”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer; çiftçiye sağlanan desteklemelerin yetersiz olduğunu, zamanında verilmediğini ve gerçek ihtiyaç sahibi çiftçiye ulaşmadığını belirterek, “Çiftçi için desteklemenin zamanı da önemlidir. Ekim zamanı tohum, gübre, ilaç alırken, elektrik, mazot parası öderken çiftçi destek alırsa nefes alır. AKP, 2018 desteğini 2019 yılında verdi. Bir de müjde diye duyurdu. Bu nasıl müjde? Ekim zamanı ya da hasat zamanı alınmayıp bir yıl sonra alınan destek, çiftçiye destek midir? Halen ödenmeyen destekler var. Çiftçi ve besici için desteği ihtiyacı olduğu zaman verin” dedi.

"Tarım Kredi Kooperatifleri 

çiftçi kuruluşu sayılmıyor!”
 

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin çiftçiye uyguladığı yüksek faizin çiftçiyi icralık ettiğini söyleyen ve tarımdaki sorunların artık içinden çıkılmaz bir hal aldığını kaydeden Gürer, “Tarım Kredi Kooperatiflerine 2018'in ilk altı ayına kadar borcu bulunan ortak sayısı 11.911 kişi, icra takibi yapılan ortak sayısı 7531 kişi, ertelenen hesap borcuna ortak sayısı 14.287 kişi. Çiftçi, Tarım Kredi Kooperatifi  ve bankalardan aldığı borçları ödeyemiyor. Borç batağına saplanıyor. Elinde avucunda ne varsa gidiyor. Ekim yapamaz duruma düşüyor.

İktidara göre Tarım Kredi Kooperatifleri, tarımsal üretici ya da çiftçi olmadığından Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Anonim Şirketi tarafından düşük faizli tarımsal kredi kullandırılacak kişiler arasında  sayılmıyor. Tarım Kredi Kooperatifi, Bakanlar Kurulu'nun 'Çiftçi faizi, yüzde 8'i aşamaz' dediği faizi çiftçiden kaynak kullanım bedeliyle yüzde 24 olarak uyguluyor. Çiftçilere kredi sağlayan bir kuruluşun da çiftçi kuruluşu sayılmaması, çiftçiden yüksek faiz alınmasının yolunu açıyor. Tarımdaki sorunların içinden çıkılmaz hale gelmesinin nedeni bu.

"İktidar, çiftçinin yanında olursa..."

Çiftçi, girdi maliyetleri ile üretimde zorlanıyor. Borcu olmayan çiftçi kalmadı. Bir de ödemede güçlük yaşarsa icra kapıda. Eğer iktidar, çiftçinin ve besicinin yanında olursa Türkiye ithalata muhtaç hale gelmez. Ülkemizde üretilen ürünler ya değer bulmayıp çiftçide çürüyor ya da tüketiciye pahalı ürün olarak gidiyor. Bu da tarımda planlı bir politikanızın olmamasından kaynaklanıyor. Üreten mutsuz, tüketen geçim sıkıntısında, aracı ve ithalci vurgun yapıyor. Bu bozuk düzen değişmelidir” diye konuştu.

 

Şazenuş Keskin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pandemi günlerinde Ödemiş dayanışması
Pandemi günlerinde Ödemiş dayanışması
Afetzede çiftçiye destek çağrısı
Afetzede çiftçiye destek çağrısı