Advert
Advert

Hemofili tarihe karışacak

Hemofili tarihe karışacak
Hemofili tarihe karışacak Küçük Menderes
test Bu içerik 367 kez okundu.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hemofili hastalarına yönelik ilk kez gen tedavisi uygulanacağı bildirildi. Uluslararası bir ilaç firmasının hemofili hastalarına yönelik geliştirdiği ve kandaki pıhtılaşmayı yeniden sağlayan gen tedavisine Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi dahil edildi. Çalışmalar kapsamında tedavi programına alınacak hastaların sadece bir doz alacakları ilaç ile karaciğerlerine yerleştirilecek gen sayesinde tedavinin başarıya ulaşması halinde hemofili hastalığından kurtulacağı ifade edildi.
 

Bu kapsamda Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Gen Tedavisi Türkiye Koordinatörü ve EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı ve akademisyenlerle bir araya geldi.
 

"Her zaman yanlarındayız"

 

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi'nin akademik performansta Türkiye’de ilk sırada yer aldığını hatırlatan Rektör Budak, "Türkiye’deki hemofili hastalarına çare bulmanın yanında maddi anlamda da ülkemize çok ciddi katkı sağlayacak bir çalışmaya imza atacağız. Bu önemli ve tarihi başarıdan dolayı akademisyenlerimizi tebrik ediyorum. Rektörlük olarak akademisyenlerimize maddi ve manevi desteğimiz tam ve her zaman onların yanındayız" diye konuştu.
 

Son aşamaya ulaştı

 

Gen Tedavisi Türkiye Koordinatörü ve sorumlu araştırmacı Prof. Dr. Kaan Kavaklı da hemofili hastalığının birçok genetik hastalıktan birisi olduğunu ifade ederek, "Günümüzde hemofili tedavisinde geçici olarak kanamayı durduran çok pahalı ilaçları kullanan hastalar için gen tedavisi dışında kalıcı bir tedavi ne yazık ki mümkün değil ancak altı yıl önce İngiltere’de başlayan insan üzerinde gen tedavisi bilimsel araştırmaları artık faz 3 aşaması dediğimiz son aşamaya ulaştı.

 

Bu ay içinde başlayacak

 

Hemofili alanında son 15 yıldır yurt dışı ünlü merkezlerle çalışan Ege Üniversitesi son aşamadaki gen tedavisi araştırmalarında da ön planda yer alıyor. 2019 yılı sonu ve 2020 yılı içinde dört farklı gen tedavisi içinde yer alan Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Kan Hastalıkları Bölümü, ülkemizde kendi hastanemizde ilk kez yapılacak gen tedavisi uygulamasına bu ay içinde başlayacağız" dedi.

 

İHA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pandemi günlerinde Ödemiş dayanışması
Pandemi günlerinde Ödemiş dayanışması
Afetzede çiftçiye destek çağrısı
Afetzede çiftçiye destek çağrısı