Advert
Advert

Ekonomik durgunluk pazar tezgahlarında

Ekonomik durgunluk pazar tezgahlarında
Ekonomik durgunluk pazar tezgahlarında Küçük Menderes
test Bu içerik 651 kez okundu.

Türkiye’nin en büyük pazarlarından Ödemiş Cumartesi Pazarı’nda pazarcılar, tezgahlarında kış ürünlerini satmaya başladı. Pazarcılar, ekonomik durgunluğun Cumartesi Pazarı’nı da etkilediğini ifade ederek, ”Zamlanan mazot, gübre ve yem fiyatları neticesinde ürünlerimizi geçen yıllardan daha pahalıya satmak durumunda kalıyoruz” dedi.

"Vatandaş seçici davranıyor"

Konuyla alakalı açıklama yapan ve 35 yıldır aynı yerde pazarcılıkla uğraşan üretici Özden Demir, "Kış sebzeleri olan marul, turp, maydanoz, pırasa, kereviz, pancar, lahana, karnabahar satışına başladık. Bunun yanı sıra yaz sezonunun son mahsulleri olarak domates, patlıcan, salatalık ile taze fasulye de satıyoruz. Şu anda marulun tanesini iki liradan, turpun kilosunu iki buçuk liradan satıyoruz. Maydanozun tanesi elli kuruş, yayla domatesinin kilosu üç lira, yerli salatalığın kilosu dört lira, patlıcanın ve biber, pancar ve pırasanın kilosunu da üç liradan satıyoruz. Taze fasulyenin kilosu ise dört lira.

Vatandaşımız, harcamalarını idareli yapıyor. Eskiden herkes, bir haftalık pazar masrafının içinde bu saydığım tüm mahsullerden alırdı ancak şimdi herkes seçici davranıyor. Cebindeki parası neye yetiyorsa ona göre alışveriş yapıyor. Eskiden her şey çok güzeldi. Eskiden kazandığımız para ile şimdi kazandığımız para aynı değil. Giderlerimiz de çok yükseldi” şeklinde konuştu.

”Beyaz ete talep kırmızı etin pahalılığından dolayı arttı”

Tavukçulukla uğraşan Göksel Ak ise, ”Yaklaşık 20 yıldır pazarcılık yapıyorum. Piyasada durgunluk olduğundan işlerimiz de durgunlaştı ancak yine de ekmeğimizi buradan kazanıyoruz. Vatandaşın beyaz ete olan talebi, kırmızı etin pahalı olmasından dolayı arttı. Beyaz et, kırmızı ete oranla daha ucuz olduğundan insanlara cazip geliyor. Tezgahımda mangallık ürünler, göğüs, but ve yumurta satıyorum. Kemiksiz but, tezgahımdaki en pahalı ürün. Fiyatı, 18 ila 20 lira arasında değişiyor” dedi.

Bakliyat ürünleri satan pazarcı Metin Gencer ise, ”İşlerimiz hareketlendi. Kış sezonuna girdiğimiz için bakliyat alıcısı da çoğaldı. En çok sattığımız bakliyat ürünü, pirinç ve kuru fasulye. Fiyatından çok hem doyurucu hem de yemeğin ana maddeleri olduğundan çok talep görüyor” diye konuştu.

”Geçen yıla oranla satışlarımız düştü”

Yalnızca cumartesi günleri pazarda gevrek satan Fatma Tabak ise şunları dile getirdi: ”Geçen yıllara oranla satışlarımız düştü. Geçen yıl bir gün içinde 500 gevrek satarken bu yıl 300 zor satıyoruz. Her şeye zam gelmesi, bizim de gevreğin fiyatına zam yapmamıza neden oluyor. Vatandaşlar, bazı mahallelerde bizden 25 kuruş aşağı satan satıcıların olduğunu söylüyor. Bizim aldığımız fiyat belli. Kar edebilmek adına gevreği 1.25 liradan satmak durumundayız. Amacımız, vatandaşımızı kandırmak değil. Ramazan Bayramı’ndan bu yana Ödemiş’te tüm gevrekçiler, satışlarını bu fiyat üzerinden yapıyor.”

Ece Köseoğlu 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava