Advert
Advert

İlk çıntarlar Ödemiş'ten

İlk çıntarlar Ödemiş'ten
İlk çıntarlar Ödemiş'ten Küçük Menderes
test Bu içerik 956 kez okundu.

Torbalı'daki semt pazarlarına şifa deposu olarak bilinilen ilk çıntar mantarı geldi. Ödemiş'in Başova Yaylası'ndan toplanan çıntar mantarının kilosu, 20 liradan satışa sunuldu.

İlçedeki semt pazarları, ürün ve fiyat çeşitliliği konusunda İzmir merkezinde kurulan pazarlarını geride bırakıyor. İlçedeki pazarlara gelen ürünlerin yakın noktalardan getirilmesinden dolayı fiyatları ucuz oluyor. Ayrıca üreticilerinin kendilerinin de ürünlerini pazara getirebilme olanağını olduğu pazarlarda ürün yelpazesindeki ürünlerin sayısı fazla oluyor. İlçede haftanın altı günü kurulan semt pazarlarında mevsim geçişi nedeniyle ürün çeşitliliği sayısında rekor artış yaşanıyor. Son haftalarda farklı mevsimlerden ürünlerin tezgahlarda yer aldığı ilçedeki semt pazarlarında bu yılın ilk ürünleri de gelmeye devam ediyor.

Kilosu 20 lira

Semt pazarlarına tezgah açan esnaf, en iyi satışı yapabilmek için sebze ve meyve hallerine ülkenin farklı illerinden getiren ürünlerden en fazla talep gören ürünleri getirmeye devam ediyor. Kış mevsiminin daha erken başladığı bölgelerden getirilen ürünlerin ilk fiyatları ise dudak uçuklatıyor. İlçeye bu yıl ilk defa getiren çıntar mantarının kilosu da 20 liradan satıldı. Ödemiş'in Başova Yaylası'ndan toplanan çıntar mantarlarına yüksek fiyatına rağmen ilgi yoğun oldu.

En özel mantar türü

Bu hafta pazara ilk defa çıntar mantarını getiren Özcan Aydın, "Yağışlarla birlikte havanın ılıman seyretmesi, doğal bir mantar türü olan çıntar mantarının yetişmesine ortam hazırlar. Birçok hastalığın tedavisinde ek besin olarak kullanılır. Demir açısından zengin olan çıntar mantarı, kan yapıcı özelliği sebebiyle kansızlık tedavisinde kullanılması tavsiye ediliyor. Ayrıca mantarın kalp ve damar hastalıklarında etkili olan folik asitçe zengin olduğu da biliniyor. Bazı türlerinde bağışıklık sistemini arttıran kimyasal bileşikler mevcuttur. Birçok hastalığa karşı koruma sağladığı belirtiliyor. Yağ içermediği için ve protein değeri yüksek olması nedeniyle rejim yemeği olarak da tüketiliyor.Çıntar mantarı, oldukça besleyici ve aynı zamanda tok tutma özelliğine sahip" diyerek mantarın faydalarına değindi.

Haber Merkezi

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava