Advert
Advert

Ucuz zeytinyağı büyük tehlike

Ucuz zeytinyağı büyük tehlike
Ucuz zeytinyağı büyük tehlike Küçük Menderes
test Bu içerik 574 kez okundu.

Havzada zeytin yetiştirirliğinin en yaygın yapıldığı ilçelerden olan Torbalı’da hasat için son hazırlıklar yapılıyor. Hem ürün sahipleri hem de sayıları 20’yi bulan fabrikalar, zeytin hasadına hazır. Hasat döneminin gelmesi ile birlikte zeytinyağı sahtekarları da türedi.

Torbalı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hakan Karakaya, son zamanlarda zeytinyağında artan fiyatlar üzerine piyasaya sürülen sahte zeytinyağı konusunda uyardı. Son yıllarda zeytinyağında sahtecilik olaylarının arttığını belirten Karakaya, zehir tacirlerinin pamuk yağının içine zeytin aroması koyup insanların sağlıklarıyla oynandığını dile getirdi. Normal bir vatandaşın sahte zeytinyağı ile gerçek zeytinyağını ayırt edemeyeceğini belirten Karakaya, rengine ve kokusuna aldanılmaması gerektiğini belirtti. Zeytinyağı satın alırken sadece güvenilir kişilerden alışveriş yapılması gerektiği konusunda uyaran Karakaya, herhangi şüpheli bir durumda Alo 174 ihbar hattının aranmasını söyledi.

"Vatandaş, kendini zehirliyor"

Sağlıklı yaşamın ve sofraların vazgeçilmezi zeytinyağı, son yıllarda yüksek fiyatıyla cep yakıyor. Bunu fırsata dönüştürmek isteyen zehir tacirleri ise daha uygun fiyata insanlara sahte zeytinyağını satıyor. Sadece rengine ve kokusuna aldanan vatandaş ise sırf daha uygun fiyatta olduğu için sofrasına ne olduğunu bilmediği bir maddeyi koyuyor. Hiçbir zeytinyağının sıkım fiyatından aşağı olamayacağını söyleyen Karakaya, “Zehir tacirleri, insanların ekonomik durumlarını fırsat bilip sahte zeytinyağını piyasaya sürüyor. Normal bir vatandaş, kesinlikle sahte ile gerçek zeytinyağını ayıramaz. Güzelce süslenmiş pakete koyulan sahte zeytinyağları, kilosu 10-12 liradan satılıyor. Arada yarı yarıya fark olduğu için vatandaş kar etme düşüncesiyle kendi kendini zehirliyor" ifadelerini kullandı.

Nasıl anlaşılır?

Geçtiğimiz yıl çok sayıda ihbar aldıklarını ve hemen gerekeni yaptıklarını belirten Karakaya, vatandaşların da bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Karakaya, “Zeytinyağı alırken tatma şansınız varsa tadın. Tadında meyvemsilik varsa bu, doğal olduğunu gösterir. Bu tadı bilmeyenler de hemen zeytin ağacının dalı koklasınlar ve aynı tat olduğundan emin olsunlar. Zaten zeytin kokusu, baskın ve güzeldir. Eğer bunun yerine bilmediğiniz bir koku alıyorsanız sahte zeytinyağıdır. Burada hemen yapılması gereken, Alo 174 hattını aramak ve şikayette bulunmak. Bazı vatandaşlar, 'Kilosu 8 liradan zeytinyağı aldım, bu sahteymiş' diyerek yanıma geliyor. Zaten böyle değerli bir besinin o fiyata olma şansı yok. Ayrıca ne kullanıldığı bilinmeyen bu karışımlar, insan sağlığı için de tehlikeli. O yüzden gerçek zeytinyağı yenmek isteniyorsa hem bilinen yerde hem de ederi fiyatında olmasına dikkat edin" dedi.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi köprü koruma altında
Tarihi köprü koruma altında
Tire'de arazi yangını
Tire'de arazi yangını