Advert
Advert

Tire Süt Kooperatifi incire sahip çıktı

Tire Süt Kooperatifi incire sahip çıktı
Tire Süt Kooperatifi incire sahip çıktı Küçük Menderes
test Bu içerik 590 kez okundu.

İncir piyasasında yaşanan durgunluktan dolayı zor durumda kalan incir üreticilerine Tire Süt Kooperatifi sahip çıktı. Tire’nin incirini işleyerek doğrudan tüketiciye ulaştırmak için çalışmalara başlayan Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “15 yıl önce geldik, sütünüze sahip çıktık. Bugün incirinize sahip çıkmaya geldik. Tire Kaymakamımıza ve Belediye Başkanımıza siz üreticilere verdiği önem ve değerden dolayı teşekkür ederim. Anadolu’yu dolaşıyorum, sesleniyorum. Üreticilere ‘Kooperatif olursanız kendinize, olmazsanız başkalarına kazandırırsınız.’, belediye başkanlarına ‘Kırsalın sorunlarını çözmeden kentlerin sorunlarını çözemezsiniz.’, ‘Ülkeyi yönetenlere ‘Tarımın sorunlarını çözmeden Türkiye’nin sorunlarını çözemezsiniz’ diyorum.

Festival için teşekkür

Dünyanın en kaliteli incirini üreten çiftçimiz, büyük emek harcıyor ama karşılığını alamıyor. Tire Süt Kooperatifi olarak en kısa sürede incir işleme tesisini faaliyete geçirip üreticinin ürününü doğrudan tüketiciyle buluşturacağız. Hem üretici emeğinin karşılığını alacak hem tüketici kaliteli ürüne ulaşabilecek. Ayrıca İncir Festivali ile ürünün tanıtımı ve pazarlaması konusunda önemli bir adım atan Belediye Başkanımız Salih Atakan Duran’a da üreticilerimiz adına teşekkür ederim” dedi.

Kısa süre sonra raflarda

Tire Süt Kooperatifi AR-GE ekibinin çalışmaları başlattığını kaydeden Başkan Eskiyörük, şunları söyledi: “Biz, tarımsal kalkınma kooperatifiyiz yani ortaklarımızın diğer ürünlerini de değerlendireceğiz. Süt ve et alanında ürünlerimizi raflara koyarak Tire’yi Türkiye’nin en önemli markalarından biri haline getirdik. Hedefimiz, öncelikle incir olmak üzere kestane, ceviz, zeytin vb. diğer özel ürünlerimizi de doğrudan tüketiciye sunmaktır. AR-GE çalışmalarımızı başlattık. Diğer yandan teknik ekibimiz, işlenmesi için son teknolojik sistemler üzerinde çalışıyor. Bir yandan da ortaklarımızın ürettiği en kaliteli incirlerin alım sürecini başlattık. Kısa süre sonra raflarda olacağız. Sizin emeğinize, ekmeğinize, alın terinize sahip çıkacağız. Kaymakamımızla, belediye başkanımızla daha güçlü, daha yaşanır bir Tire oluşturacağız. Hepimize hayırlı olsun, yolumuz açık olsun.”

“Başarı, kalkınmayı sağlayacak”

Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu ise devlet olarak halkın yanında olduklarını vurguladı. Çobanoğlu, “İncir üretiminde Türkiye, dünya pazarında söz sahibi bir ülke. İncirin yüzde 70’i Türkiye’de üretiliyor. Dolayısıyla pazarda fiyatı belirlemesi gereken ülke Türkiye ama maalesef sistem farklı işliyor. Bizim burada yapmamız gereken, üreticinin alın terinin, emeğinin karşılığını alabilmesi, tüketicinin de bu ürünü en uygun fiyata en ucuza alabilmesini sağlamak. Tire Süt Kooperatifi’nin süt alanındaki başarısı ortada. Bu başarıyı incirde de göstermelerini temenni ediyorum. Çünkü onların başarısı, yöre halkının ekonomik anlamda kalkınmasına katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

“Şehrimize artı değer katacak”

Tire Belediyesi Başkanı Salih Atakan Duran da, “Şehrimizin marka değerlerinden Tire Süt Kooperatifi, ilçemizin adını her yerde duyurdu. Birçok yerde Tire denince akıllara süt gelmekte. Sütümüzün yanında ilçemizde yetiştirilen incir, Türkiye’nin en kaliteli incirlerinden biri. Tire denince akla gelen sütün yanında incirin de buna benzer tarımsal ürünlerin de en güzelinin bulunabileceğini öncelikle İzmir’e, sonra da tüm Türkiye’ye tanıtmak istiyoruz.  Kooperatifimiz, şehrimizin en önemli ürünlerinden inciri de almaya başladı. Kooperatifimizin incire destek vermesi, sütümüz gibi incirimizin de marketlerde yer alması, hem üreticimizin bütçesine hem de şehrimize artı bir değer katacak” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
Mutahhar Aksarı     2019-10-11 Tire Süt Kooperatifi'nin bu girişimi başarılı olacak, Küçükmenderes Havzası’nın inciri hak ettiği değeri bulacaktır. Kutluyor, başarılar diliyorum...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava