Advert
Advert

60 yıllık yollarından oldular

60 yıllık yollarından oldular
60 yıllık yollarından oldular Küçük Menderes
test Bu içerik 1222 kez okundu.

Küçük Menderes Gazetesi ve TV9 İzmir olarak dün Kiraz’ın İğdeli Mahallesi’ni ziyaret ettik. İğdeli Mahallesi'nde yaşayan Mert Akarçelik’in daveti ile gittiğimiz mahallede vatandaşların yol sorununu dinledik.

Meşhur Çavuşdağı Kuru Fasulyesi’nin üretildiği yer olan İğdeli Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, 60 yıla yakındır kullandıkları yolun bazı kişilerce kapatılması nedeniyle yolun kullanılamaz hale getirilmesinden ötürü mağdur edildiklerini söylediler. 15 hanede yaşayanlar, her gün yüzlerce kişinin kullandığı yolun kapatılması üzerine yaşadıklarını anlattılar.

"Belediyemiz arkamızda dedik, sesimizi çıkarmadık”

Mert Akarçelik,”Bu yol, 2003 yılında topraktı. Bundan önceki dönemlerde görev yapan bir muhtarımız, yol çamur oluyor diye belediye tarafından kilit taş döşenmesini sağlamış. Geçtiğimiz yıllarda mağduriyet yaşadığımız noktaya bilirkişiler gelerek yolu şahsa ait tapu içerisinde göstermiş. Bu yolun tapusu, yan mahalleden bir şahsın üzerine çıkıyor. Bu yolu alan şahıs da parayla devletin parke döşemiş olduğu yolu o kişiden satın alarak kapattı. Dört aydır bu sorunla uğraşıyoruz. Geçtiğimiz aylarda bu yolun kapanmaması adına şahısla münakaşaya bile girdik.

"Toprak dökülerek kapatıldı"

Kiraz Belediyesi personeli, makinelerle gelerek üç gün boyunca çalıştı. Neticede bu 40 metreye yakın yol, iki arabanın geçeceği şekilde düzeltildi. Biz, 'Yolumuz açılıyor. Belediyemiz arkamızda' dedik, sesimizi çıkarmadık. Akabinde yolun hemen yanında mahallenin çöplüğü olarak kullanılan alanı yolun sahibi, mahkeme kararı ve yol açma kararı olmadan kendi özel makinesi ile tarlaya çevirdi. Döşenmiş parke taşının da bir kısmını sökmüş. Bunun ardından mahalleli isyana kalkınca İlçe Jandarma ekipleri gelerek yolun şahsa ait kısmını kullanamayacağımız şekilde toprak dökerek kapadı” dedi.

”Bir kilometrelik yolu

beş kilometrede gidiyoruz”

 

Yolun kapanmasının hemen ardından Kiraz Belediyesi’ne başvuruda bulunan Akarçelik, ”Bizi 'Yolunuzu açacağız. Kaymakamlığa ilgili yazıyı ilettik. Dilekçe verdik' gibi cümlelerle her gün geçiştiriyorlar. Nereye başvurduysak sonuç alamaz olduk. Bundan üç gün önce bu kez Kiraz Belediyesi’nden yetkililer gelerek parke taşlarını sökmeye başladı. Biz, hemen Kiraz Belediyesi’ne ulaştık. Belediye başkanı, o sırada İzmir’de imiş. Kendisi, 'Benim taşların söküldüğünden haberim yok' demiş. Bu kapsamda belediyeye gösterdiğimiz tepkinin hemen sonrasında sökülen taşları aynı şekilde yeniden döşediler. Şimdi bu kararsızlık neticesinde bu yolu kullanamıyoruz.

"Komşularımızın avlularından geçiyoruz"

Tarlalarıma bu yoldan geçerek ulaşabiliyorum. Bir kilometre gidecek olduğumuz yolu köyün dışından dolaşarak beş kilometrede gidiyoruz. Çocuklarımız, her gün okula gidiyor. Bu yolu kullanamadığımızdan komşularımızın avlularından geçmek zorunda kalıyoruz. Okula giden çocukların ayakkabıları, her gün çamur içinde kalıyor. Komşularımız, bizi avlularından geçirmek zorunda değil. Çocuklarımız, evlerinden tertemiz çıkıyor. Okula kirlenerek gitmek zorunda kalıyorlar. Dört aydır mağduruz. Nereye başvurduysak bir sonuç alamadık. Sesimizi herkesin duymasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

”Buraya gelip açıklama yapma zahmetinde bulunmuyor”

Akarçelik, ”Biz, her şeyin devlet usulüne uygun olarak çözülmesini istiyoruz. Bu yol açılamayacaksa yandan yol yapılsın ya da yolumuzu açmak adına çözüm üretilsin. Bu mahallede mağdur 15 hane içinde nereden baksanız yüze yakın kişi var. Bunun yanı sıra bu yol, şahıs tarafından senelerdir hayvan pislikleri dışarı bırakılmak suretiyle kirletilmektedir. Bunca yıl ağzımızı açıp bir şey demedik. Oysa çocuklarımız okula, biz evimize ayaklarımızla senelerdir hastalık taşıyoruz.

İğdeli Mahallesi halkı olarak Kiraz Belediyesi’nden hizmet alamazken daha önce aldığımız hizmeti de kullanamaz olduk. Biz, siyaset insanı değiliz. Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar; düğünlerde, derneklerde fotoğraf çekilir. 'Bugün falanca yerdeydim. Falanca yere gelemedim. Hakkınızı helal edin' diye yazıyor. Konuşuyor ama bir kez olsun şuraya gelip açıklama yapma zahmetinde bulunmuyor. Bir kişi mi bin kişi mi önemli? Mahalle olarak mağduruz” ifadelerini kullandı.

"Mağduriyet giderilsin”

Diğer vatandaşlar da şunları söyledi: ”Kiraz Belediyesi, bizimle ilgilenmiyor. Köylünün birbiriyle dalaşmasındansa belediye bu konuya el atmalı. Sahibi ikna edilerek yol, halkın kullanımına açılmalı. Kiraz Belediyesi’nin umurunda değil. Konu ile ilgili yazışmalar, dilekçeler anlatılıyor her seferinde. Böyle şeylerin istenildiğinde kısa sürede çözüleceğinin de farkındayız. Kiraz Belediyesi, yolun bedelini versin. Mağduriyet giderilsin ya da başka çözüm bulunsun.”

"Devletin taşı sökülemez"

Mahalle sakinlerinden Kader Memiş,”Mahkemeye verilen hiçbir yolun taşı sökülemez. Hep beraber belediyeye gittik. 'İşinizi çözeceğiz' dediler. Kimse sesini çıkarmadı. Sessiz kaldık diye geçtiğimiz gün belediye makinesi, taşları sökmeye kalktı. Eğer görmeseydik bu yolun taşı tamamen sökülecek ve turşu yerine çevrilecekti. Belediye, 'Mahkemeye verdik. Açıklanacak' diyor. Bir ayı geçti. Sonuç hala neden yok? Sonuç yoksa açıklama neden yapılmıyor? Açıklama yapılmıyorsa bu devletin taşı buradan sökülemez.

"Çözüm üretilmek zorunda"

Taşlar söküldüğü gün tepki aldığında yeniden döşendi. Madem sökülecek, neden yeniden döşeniyor? O gün yetkililere sorduk, 'Kimin emriyle söktünüz?' dedik. Cevabı o ona, öteki berikine atıyor. Kimsenin haberi yok ama belediyenin taşı, belediyenin aracıyla sökülmeye gelmiş. Madem belediye bu kadar sorumsuz, herkes başına buyruk iş yapabiliyor biz de istediğimiz yerden taş sökelim. Bu yoldan sadece bizim köylümüz değil, tırlar ve süt kamyonları dönüyor. 'Oy istiyoruz' derken herkesin evine gelindi. Kahveler dağıtıldı. Biz bu belediyeyi seçtiysek çözüm üretilmek zorunda. Ne zaman kendisiyle görüşme talep etsek hasta, şehir dışında… Sürekli bahane var. Düğün derneğe bahane yok” cümlelerini kurdu.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi köprü koruma altında
Tarihi köprü koruma altında
Tire'de arazi yangını
Tire'de arazi yangını