Advert
Advert

Defne yaprağı çok işletmesi yok

Defne yaprağı çok işletmesi yok
Defne yaprağı çok işletmesi yok Küçük Menderes
test Bu içerik 464 kez okundu.

Ferahlatıcı ve aromatik özelliğinin yanı sıra sağlık açısından da faydalı olduğu bilinen defne yaprağı, Ödemiş'e bağlı Pirinççi Mahallesi'nde gelir kaynağı olmaya başladı. Pirinççi Mahallesi Muhtarı Yalçın Kocakabak, "Defne yağının ihraç edildiğini de duyuyoruz ama bunları işleyecek olanaklarımız yok" dedi.
 

Kocakabak, Aydın Dağları'nın kuzey eteklerinde bol miktarda bulunan defne ağacının dört mevsim yeşilliğini koruduğunu ve etrafına güzel kokular saçtığını belirtti. Kocakabak, "Mahallemizde defne yaprağı toplayıcılığı, epey bir süreden beri yapılmaktadır. Çevrede bulunan işletme sahipleri, mahallemize kadar gelip topladığımız defne dallarını işlemek amacıyla götürüyorlar. Defne yaprağının boğaz ağrısından çeşitli sindirim sorunlarına kadar birçok derde deva olduğunu biliyoruz. Defne yaprağı; strese, böbrek taşlarına ve sindirim sistemine iyi geldiği gibi ağrı kesici bir özelliği de var" ifadelerini kullandı.

 

İşleme tesisi istedi


Defne yaprağı toplayan vatandaşların mahalle içindeki kapalı alanlarda yaprak kuruttuklarını belirten Kocakabak, "Defnenin acı meyvesinden yararlanamıyoruz. Defne yağının ihraç edildiğini de duyuyoruz ama bunları işleyecek olanaklarımız yok. Eğer elimizden tutulur da mahallemizde defne işleme tesisleri kurulabilirse bizim için önemli bir gelir kaynağı olabilir" şeklinde konuştu.

 

Onur Şahan

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi köprü koruma altında
Tarihi köprü koruma altında
Tire'de arazi yangını
Tire'de arazi yangını