Advert
Advert

Tiyatroya “Işık” tutacak

Tiyatroya “Işık” tutacak
Tiyatroya “Işık” tutacak Küçük Menderes
test Bu içerik 1333 kez okundu.

İstanbullu tiyatrocu Fatih Kurt, Ödemiş’te yeni bir tiyatro topluluğunun kuruculuğunu yaptı. Türkiye’nin usta tiyatrocularıyla çok kez aynı sahnede rol almış ve 21 yıldır tiyatro oyunculuğu yapan Fatih Kurt, TV9 İzmir Günaydın İzmir Sabah Sohbetleri’ne konuk oldu. Kurt, Ödemiş’e eşinin tayini dolayısıyla geldiğini ve Işık Tiyatrosu’nun kuruluşu ile 21 yıllık deneyimini izleyicilerle paylaştı.

”Haldun Dormen ve Enver Demirkan’dan eğitim aldım”

Kurt, ”1978 yılında İstanbul’da doğdum. Üniversitede Turizm ve Otelcilik Bölümü’nü bitirdim. Okul hayatım boyunca tiyatroyla hep iç içeydim. Tiyatroya olan ilgimi ve yeteneğimi ilkokul öğretmenim keşfetmiş. Yıllar sonra annemden öğrendim. Profesyonel tiyatro hayatıma ilk defa 2000 yılında adım attım. Hocaların hocası Haldun Dormen ve Enver Demirkan’dan eğitim aldım. Kısa bir dönem Haldun Dormen’in asistanlığını da yaptım.  Bir dönem de Erol Günaydın ile çalışma fırsatım oldu. Hepsinden oyunculuk namına çok şey öğrendim. Konservatuar okuyamadım ama çok iyi bir eğitim aldığımı düşünüyorum. Usta-çırak ilişkisi ile yetiştirildim” dedi.

“Tiyatrodan ışık olmak istedik”

İşini çok severek yaptığını söyleyen Kurt, “Ödemiş’e geldiğimde öncelikle çevreyi gözlemledim. İnsanlarını, yaşayış biçimlerini, kültürlerini, atmosferini tanımaya çalıştım. Ardından bir sürü insanla da tanışmaya başladım. Tanıştığım insanlar, ‘Tiyatrocu olmanız, ne kadar güzel. Ödemiş’te tiyatro yok’ dediler. Ödemiş’te iki farklı tiyatro ekibi var. Birisi de Camsız Ekran Tiyatro topluluğuydu. Topluluk, bana geldiğimden beri çok yardımcı oldu. Biz, aynı zamanda iki kardeş topluluğuz. Bundan sonra birlikte yolumuza devam edeceğiz. Işık Tiyatro’ya gelince, vatandaşlarımız tiyatro anlamında çok bilgi sahibi olmadıklarını söylediler. Benim her zaman kendi tiyatro oluşumumu kurmak gibi bir düşüncem vardı. Burada ne olursa olsun bu işi yapacaktım. Benim hayatım tiyatro. Işık Tiyatrosu’nun ismine de değinmek gerekirse Ödemiş’e sanatın en değerli kollarından tiyatrodan ışık olmak istedik” şeklinde konuştu.

”Kapımız herkese açık”

Işık Tiyatrosu’nun kurucusu Kurt, ”Aynı zamanda Ödemiş Tiyatro ve Drama Atölyemiz de var. Şu anda çalışmalarımıza da başladık. İki grubumuz bulunuyor. 8-14 yaş grubu ile 14 yaş üstü yetişkin grubu. Şu anda genç ve yetişkin grubumuzla başladık. Atölyemize katılım, gerçekten başarılı. Ödemiş’in tiyatroya bakış açısını gördükten sonra bu kadar başarılı olabileceğimizi zannetmiyordum ancak Ödemişlilerin bunu beklediğinin de ispatı oldu bu aslında.

Atölye ilk başladığında karamsar olan katılımcılarımız vardı. Bu karamsar vatandaşlarımızla beraber sizin aracılığınızla tüm ilgilenenlere seslenmek istiyorum. Gelin, görün. Kapımız herkese açık. Biz, yalnızca tiyatro oyuncusu yetiştirmiyoruz. Burada amacımız, insanlara bir şeyler kazandırmak. Aynı zamanda drama eğitimi de verdiğimizden kişisel gelişim anlamında da size bir şeyler katıyor. Bunun yanında özgüven, genel kültür, hitabet gibi pek çok yeteneğin gelişimini de arttırıyor. Eğitim boyunca her yaştan herkesin ilgilenebileceği kadar fazla kazanımınız oluyor. Misafirimiz olun, izleyin. Zorlama yok. İçinize sinerse bizimle devam edin”  ifadelerini kullandı.

Emekçilere destek istedi

Kurt, Ödemiş’i gençlerin geliştireceğine de vurgu yaparak şunların da altını çizdi: ”Kaymakamlığımız, belediyelerimiz ve diğer tüm kurum ile kuruluşlar bizi desteklesin istiyoruz. Ödemiş’te o sıkıntının da olduğunu görüyorum. ‘Hiç yapmıyorlar’ diyemem ama yetersiz olduğunu düşünüyorum. Lütfen, ben ve benim gibi emek veren insanlara destek versinler. Çocuklarımıza tiyatroyu sevdirmek, onların kişisel gelişimine yapacağımız bir yatırımdır. Bu sayede Ödemiş’te insanların sanatsal olarak önünün açılması da sağlanacak.

Burada profesyonel olarak bu işi yapan tek kişi ben olmamalıyım. Benim eğittiğim, bir başkasını eğitebilmeli ve bu döngü yıllar boyu bu şekilde sürdürülerek sanat yaşatılabilmeli. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne kadar güzel söylemiş; ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ Biz bunu uygulamazsak Atamızın izinden nasıl gitmiş oluruz? Bu kapsamda bunun için uğraşıyorum, çabalıyorum. Umuyorum, Ödemiş’te Işık Tiyatrosu herkese ışık olacak ve nesiller boyu sürdürülecek.

Tiyatro ile ilgilenen ve atölyemize katılım sağlamak isteyen vatandaşlarımız, 0543 953 05 14 numaralı telefondan benimle irtibata geçebilirler. Tekrar söylemek istiyorum. Hiçbir şey düşünmeseniz dahi gelin tanışalım. Muhabbet edelim. Aklınızda soru işaretleri varsa beraber giderelim.”

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
Gülcan     2019-10-10 Yolunuz açık olsun abim. Rabbim kolaylık versin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi köprü koruma altında
Tarihi köprü koruma altında
Tire'de arazi yangını
Tire'de arazi yangını