Advert
Advert

Kiralık tarlalar el yakıyor

Kiralık tarlalar el yakıyor
Kiralık tarlalar el yakıyor Küçük Menderes
test Bu içerik 757 kez okundu.

Son yıllarda tarımsal kazancın artması, yüzlerce vatandaşın çiftçi olmasına neden oluyor. Hükümetin uyguladığı tarımsal destekler, arazilerin sulanabilir ve bereketli olması, çeşitli pazarlar tarafından Torbalı’nın aranan tarım merkezlerinden olması, tarla fiyatlarını her geçen gün artırıyor. Uygulanan kaliteli tarımla birlikte doğru orantılı olarak artan tarımsal kalite nedeniyle çiftçiler, hasadını gerçekleştirdiği üründen yüksek meblağlar kazanabiliyor. Hal böyle olunca birçok vatandaş, çiftçiliğe yöneldi. Satın alacak tarla bulamayan ya da ücretlerden kaçan kişiler ise tarlaları icara yöneliyor. Çiftçilerden talep patlaması olunca da icar ücretleri de son yıllarda 2-3 katına kadar çıktı.

Bin liraya dayandı

İş dünyasında son yıllarda tarım sektörüne yatırım yapanların sayısının ciddi biçimde artıyor. Torbalı’daki birçok yatırımcı, son yıllarda yatırımlarını tarlalara yapıyor. Tarımsal kazancın her geçen yıl artması, tarımın merkezlerinden olan Torbalı Ovası’nı da önemini artırdı. Tarlaların fiyatları bu nedenle artış gösterirken yüzlerce kişi, umudunu tarlayı senelik olarak kiralamakta arıyor. Tarlalar, iki yıl öncesine kadar dönümü 400 ile 600 lira arasında kiralanırken şimdi bu rakam, 700 ila 900 lira arasında değişiyor. Sulu tarımın uygulandığı tarlalarda ise 700 liradan başlıyor. Öte yandan bazı tarlalarda icar ücretinin 1000 liraya kadar ulaştığı belirtildi.

Haksız rekabet zarar verir

İcar ücretleri son yıllarda orantısız olarak artıyor. Tarla sahiplerinin görülen ilgiden dolayı kira fiyatlarını artırdığını belirten çiftçiler, “Bu paraları verebilen kişiler, veremeyecek durumdaki çiftçileri zor durumda bırakıyor. Bu paralara tarlanın kiralanması üreticinin değil, tarla sahibinin kazanmasına neden oluyor. Bazı durumlarda bir kişi, daha yüksek para teklifinde bulunarak başkasının tutacağı tarlayı kiralıyor. Bu haksız rekabetler, piyasayı bu duruma getirdi. Bu fiyatlarla üreticiler para kazanamaz. İlgili kurumların bu soruna çözüm bulması gerekiyor” şeklinde açıklamada bulundular.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Telafi eğitimi, 31 Ağustos'ta başlıyor
Telafi eğitimi, 31 Ağustos'ta başlıyor
"Bu hastalıkla milli birlik ve beraberlik içerisinde baş etmemiz gerekiyor"