Advert
Advert

‘Bir fidan da sen dik’ dediler

‘Bir fidan da sen dik’ dediler
‘Bir fidan da sen dik’ dediler Küçük Menderes
test Bu içerik 583 kez okundu.

Ödemiş Belediyesi, ‘İklim krizine karşı bir fidan da sen dik’ sloganı ile yeni bir projeye imza attı. İlki 125. Yıl Kültürpark’ta gerçekleşen projeye Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Mümin Sevgen, Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi, Bilimum Gıda Maddeleriyle Uğraşan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hülya Çavuş ve CHP'li Belediye Meclisi üyeleri katıldı.

Saat 13.00’te başlayan programda mutluluğunu dile getiren Başkan Eriş, "Amacımız, iklim krizine dikkat çekmek. Dünyayı ve coğrafyamızı yok etmek adına her türlü yanlışı yapıyoruz. Gelişen devletler, sanayi devletleri dünyayı çok daha fazla kirletiyor. Kirlettiğimiz, yok ettiğimiz dünya, bizim dünyamız. 0.5 santigrat değişikle dünyamız değişti. Bozdağ’da Aralık ayının başında yağan kar, mayısa kadar devam ederdi. Çocukken dizimize kadar karda oynardık. Şimdi ise hayal ediyoruz. Dünyayı ısıtmak adına kendimiz bir şey yapıyoruz. Soğutmak adına da geç kalıyoruz. Bunun önlemi, ancak ağaçlandırma ile mümkündür. İzmir’de geçtiğimiz aylarda meydana gelen yangın, adeta İzmir’in ekolojisini değiştirdi. Bir terör örgütünün bunu yapıyor olması daha da acı. Biz bu dikkati çekelim ki herkes iklim krizinin farkına varsın” dedi.

"Güzelliği hem yaşadık hem oluşturduk"

Ardından konuşma gerçekleştiren Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu ise, ”Bugün, anlamlı bir etkinlikte bir aradayız. Özellikle her sene ülkemizde orman yangınları göze alındığında yanan ormanlara kat be kat dikim yapmanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu etkinlikte hem bir güzelliği birlikte yaşadık hem bir güzelliği birlikte oluşturduk. Yeşil, çok değişik manalarda adlandırılabiliyor. Yeşilin gölgesinde oturabiliyoruz. Bir taraftan ruhumuzu dinlendiriyor. Meyvelerinden faydalanabiliyoruz. Belediye Başkanımız Mehmet Eriş’i bu değerli etkinliği düzenlemesinden dolayı kutluyorum” şeklinde konuştu.

Can suyunu verdiler

Konuşmaların ardından çınar, ligustrum, ıhlamur, akasya ve zeytin türlerinin olduğu 50 adet fidan için tüm katılımcılar kolları sıvadı. Protokol üyeleri fidanların üzerine toprak attı, fidanların can suyunu verdi. Katılımcılar, dikimlerin ardından üzerlerinde isimleri yazan etiketleri dikim yaptıkları ağaçlara astı.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Telafi eğitimi, 31 Ağustos'ta başlıyor
Telafi eğitimi, 31 Ağustos'ta başlıyor
"Bu hastalıkla milli birlik ve beraberlik içerisinde baş etmemiz gerekiyor"