Advert
Advert

Eğitim-Sen’den 5 Ekim kutlaması

Eğitim-Sen’den 5 Ekim kutlaması
Eğitim-Sen’den 5 Ekim kutlaması Küçük Menderes
test Bu içerik 384 kez okundu.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Ödemiş Temsilciliği, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kahvaltılı buluşma ile kutladı. Tire ve Torbalı temsilciliklerinin de yemekli ve kahvaltılı kutlama yaptıkları haftada Zeytinlik Gölland Tesisleri'nde bir araya gelen Eğitim-Sen Ödemiş Temsilciliği'ne bazı siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri de destek verdi.
 

Pazar günü yapılan kahvaltıya aynı zamanda Eğitim-Sen kurucusu olan Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in yanı sıra sendika üyesi öğretmen olan Gülfer Keskin’in eşi eski belediye başkanı Bekir Keskin, CHP ve ÖDP temsilcileri ile ADD, ÇYDD, KOZA-DER, YARDIM SEVENLER DERNEĞİ, TÜM BEL-SEN temsilcilileri de katıldılar.

 

"Önemli ve tarihi bir adım"
 

Kahvaltı başlangıcında uzun yıllar laik, demokratik ve bilimsel eğitim mücadelelerine destek verdikten sonra bu yıl emekli olan üyelere plaketleri takdim edildi. Sonrasında bir konuşma yapan Baştemsilci Tayfun Bengi, özetle şunları söyledi: "Dünya Öğretmenler Günü’nün geçmişi, uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alınmasına dayanmaktadır. Tüm dünya öğretmenleri için önemli olan bu tarihi karar, öğretmenlerin toplumsal statüsü ve haklarına yönelik önemli ve tarihi bir adım olmuştur.

 

"Geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz"

 

5 Ekim; Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO ve ILO tarafından 1994 yılında Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edilmiştir. 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, Türkiye’den sadece Eğitim Sen’in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali’ne üye yüzden fazla ülkede eş zamanlı olarak kutlanmaktadır.Türkiye’nin dört bir yanında fedakarca görev yapan öğretmenleri, eğitim ve bilim emekçilerini mesleğine ve haklarına yönelik saldırılara, krizin faturasının sırtımıza yıkılmasına karşı birlikte mücadele etmeye, haklarımıza ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz.

 

"Tüm olumsuzluklara rağmen..."
 

Eğitim Sen olarak bize dayatılan her türlü haksız ve hukuksuz uygulamanın eğitim ve bilim emekçilerinin birleşik, örgütlü mücadelesiyle kırılabileceğine inanıyor, yaşadığımız tüm baskılara ve olumsuzluklara rağmen öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz."

 

Büşra Boyar

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Telafi eğitimi, 31 Ağustos'ta başlıyor
Telafi eğitimi, 31 Ağustos'ta başlıyor
"Bu hastalıkla milli birlik ve beraberlik içerisinde baş etmemiz gerekiyor"