Advert
Advert

Rahvan at yarışları nefesleri kesti

Rahvan at yarışları nefesleri kesti
Rahvan at yarışları nefesleri kesti Küçük Menderes
test Bu içerik 781 kez okundu.

Pazar günü Ödemiş’in Çaylı Mahallesi’nde Çaylı Rahvan At Yarışları gerçekleştirildi. Yarışları Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İncirliova Belediye Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Deve Güreşleri Federasyonu Başkanı Aytekin Kaya, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkan Yardımcısı Mustafa Küçükmeral, Belediye Başkan Yardımcısı Özay Kaptan, siyasi partilerin ilçe başkanları ve temsilcileri, belediye meclisi üyeleri, oda başkanları ve çok sayıda vatandaş takip etti. Vatandaşlar, Dutdibi mevkiindeki yarış alanının çevresine konuşlandırdıkları kamyonetlerin kasalarından yarışları takip edip piknik yaptı.

 “Bu yarışta kazanan..."

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan yarışlarda konuşma yapan Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Çaylı’da bir arada olduğumuz için çok mutluyum. Katılan herkese teşekkür ediyorum. Atlarımızın ayakları düz bassın. Bu yarışta kazanan, tüm atçı arkadaşlarımızdır. Bu yarışın kazananı, Çaylı mahallemizdir. Yarışın gerçekleştirilmesi anlamında emeği olan Mahalle Muhtarımız İsmail kardeşimize, federasyon yetkililerimize ve yarışın iyi bir şekilde geçmesi için emek veren herkese teşekkür ediyorum. Bizim en iyi at binicimiz, baş tacımız Mustafa Kemal olmuştur. Hepiniz, o sevgiyle bu yarışlarda başımızın tacısınız” diye konuştu.

Dokuz kategoride yarıştılar

Yarışlarda yer alan 165 at; İthal A, İthal B, Üçlü Tay, Dörtlü Tay, Küçük Orta, Büyük Orta, Deste, Başaltı ve Baş olmak üzere dokuz ayrı kategoride yarıştılar. İthal A’da birinci, Ali Aykan’a ait Akıllı Ol isimli at oldu. Aynı kategorinin ikincisi Vedat Savaş’ ait İmparator, üçüncüsü ise Ziya Baranak’a ait İmparator oldu.

İthal B’de şampiyon Burak Karaman’a ait Lina, ikinci Ahmet İzzet Kirlioğlu’na ait Torok, üçüncü Abdullah Baranak’a ait Zeynatta oldu. Üçlü Tay kategorisinde lider tay, Alaaddin Özeren’e ait Şifa Oğluma Bak olurken üçüncü ise Mustafa Gülfidan’a ait Sempatik isimli tay oldu.

Çaylı Rahvan At Yarışları’nın dördüncü kategorisi olan Dörtlü Tay’da Ali Turan’a ait Truva şampiyonluğu göğüsledi. Yarışın ikincisi Ali Bozyiğit’e ait İmpala, üçüncü ise Mustafa Gülfidan’a ait Kara İnci oldu. Küçük Orta kategorisinde yarışan atların ilk üçü sırasıyla Ali Poyraz’a ait Poyraz, Ender Pelin’e ait Akçalı ile Adnan Ersan Burgaz’a ait Dorubey oldu.

Büyük Orta’da Kemal Dinlemez’in atı Pusat birinci, Serhat Erişken’in atı Sonkan ikinci, Raşit Yılmaz’ın atı Moda ise üçüncü oldu. Başaltı’nda yarışan atlar arasında birinciliği alan İsmail İpek’in atı Yaman’dı. İkinci Hamdi Canbazoğlu’nun atı Asil, üçüncü ise Berkan Cerav’ın atı Nurşah oldu. Son kategori olan Baş'ın ise bir numarası Bayram Sezgin’e ait İmparator isimli atı oldu. İkincilik Cengiz Cing’in Paşa’sına giderken üçüncülüğü İsmail Dönmez’in Ferman isimli atı aldı.

Birincilere para ödülü verildi

Dokuz kategoride birinci olanlara ise para ödülü verildi. Baş kategorisinin birincisine 11.000 lira, baş altı birincisine 8500 lira, Büyük Orta kategorisi birincisine 7500 lira, Küçük Orta kategorisi birincisine 7000 lira, Deste birincisine 4000 lira, Dört Yaşlı Tay kategorisi birincisine 5500 lira, Üç Yaşlı Tay kategorisi birincisine 5000 lira, İthal A grubu kategorisi birincisine 3000 ve İthal B grubu kategorisi birincisine ise 2500 lira ödül verildi.

Yarış öncesi müzik ziyafeti

Yarışlar öncesi cumartesi akşamı ise Çaylı Mahallesi Ulus Meydanı’nda konser düzenlendi. Dilara, Ankaralı Serpil ve Ahmet Durmuş’un sahne aldığı konserde Çaylı sakinleri, müzik dolu bir akşam yaşadı. Çaylı Mahalle Muhtarı İsmail Güçlü, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’e yarışlara sunduğu katkılardan dolayı plaket ve isminin yer aldığı poşu hediye etti. Eriş, Ödemiş’te geleneksel spor dallarına desteklerinin devam edeceğini belirterek, “Ödemiş bizim evimiz, biz büyük bir aileyiz. Böyle güzel akşamları kent merkezimizin yanı sıra 99 mahallemizde de yaşamaya ve yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

 Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi köprü koruma altında
Tarihi köprü koruma altında
Tire'de arazi yangını
Tire'de arazi yangını