Advert
Advert

Fasulye hasadı doludizgin

Fasulye hasadı doludizgin
Fasulye hasadı doludizgin Küçük Menderes
test Bu içerik 824 kez okundu.

Torbalı Ovası’nın gözde ürünlerinden olan fasulye de artık hasat el emeğiyle değil, makinelerle gerçekleşiyor. Zaman ve maliyetten tasarruf eden üreticiler, yevmiyelik işçiler yerine fasulye yolma makinelerini tercih ediyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok ürünün hasadı, insan gücü yerine makine sayesinde gerçekleşiyor. Ülkenin en önemli tarım kentlerinden bir tanesi olan Torbalı’da zeytin, pamuk, mısır, buğday gibi ürünler, uzun zamandır makineyle toplanıyor. Devletin de son yıllarda çiftçilere karşı yapmış olduğu destek ödemeleri, üreticinin elini kolaylaştırdı. Gelen destek ödemeleri ile birlikte üreticinin makineleşmesi sağlanırken az zamanda daha çok verim alınması, hem maddi olarak hem de fiziksel olarak çiftçinin yıpranmasını en aza indirdi. Geçtiğimiz yıllarda üreticisini oldukça yoran fasulye de diğer ürünler gibi makineyle tanıştı.

Çiftçinin gideri azaldı

Toplaması oldukça zahmetli olan ürünlerin başında gelen fasulye için üreticiler yevmiyeci tutuyordu. Tarımda makineleşme sayesinde fasulye hasadı da artık yeni bir boyut kazandı. Öyle ki Torbalı Ovası’nın gözde ürünlerinden olan fasulye hasadında makineleşme, gündelik işçileri unutturacak. Hala tarlalarda günlük yevmiye karşılığında servisle tarlalara gelerek fasulye toplayan işçiler, bir süre sonra yerlerini tamamen makinelere bırakacak gibi duruyor. İlçede de artık başlayan makineli hasada fasulye de ayak uydurdu. Son olarak önceki gün fasulye yolma makinesiyle toplanan fasulyeler, tüccarlar aracılığıyla alınmaya başlandı. Maliyetleri büyük oranda düşüren makine, aynı zamanda sebzeleri alınan fasulye otlarını da yem olarak ayırabiliyor.

İşçiye gerek kalmadı

Torbalı’da fasulye, artık makinelerle hasat edilmeye başlandı. "Fasulye Yolma Makinesi" adı verilen biçerdöverlerle hasat edilen fasulyelerde maliyet, bu sayede düşüyor. Zaman da kazandıran bu yöntemin önümüzdeki yıllarda insan emeğinin tamamen yerini alması bekleniyor. Elle fasulye toplamanın toplam maliyetin yüzde 30’unu oluşturduğunu, makine ile toplamada ise bu oranın yüzde 12 civarında olduğunu belirten çiftçiler, özellikle geniş arazilerde fasulye yolma makinelerini tercih ediliyor. 20 dekarın üstündeki fasulye tarlalarında fasulye yolma makineleri tercih edilirken daha küçük tarlalarda ise insan gücü kullanılabiliyor. Tarımda geleneksel yöntemleri terk eden çiftçiler, bu durumdan da fazlasıyla memnun.

Kısa sürede daha ucuza hasat

Tarımda geleneksel yöntemler bir bir terk ediliyor. Eskiden topladığı kilo başına ücret alan yevmiyelik işçiler, artık fasulye yolma makineleri nedeniyle tercih edilmeyecek. Hem maliyetini düşüren hem de toplama kalitesinin artıran makineler, ilçede az da olsa bazı fasulye tarlalarında yerini aldı. Elle toplamada giderin fazla olduğunu belirten fasulye üreticileri, “Elle fasulye toplamada maliyetinin makineli hasada göre yüksek olması nedeniyle, fasulyenin makine ile toplanması kaçınılmaz oldu. Ülkemizde fasulye toplamada makine kullanımı giderek artmaktadır. Elle toplama maliyeti, tüm giderlerin yüzde 25-30’unu bulurken makineli hasatta bu rakam, yüzde 10 civarında. Bu da fasulye maliyetinin düşmesine neden olmaktadır. Özellikle hasat zamanında havaların yağışlı olma ihtimaline karşı, kısa zamanda makine ile hasat gerçekleşmektedir” dediler.

Öte yandan işçilerin günlerce yaptığı eylemi fasulye hasat makinelerinin birkaç saatte yapması, makineyi cazip kılan etmenlerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Ekim alanı arttı

Torbalı Ovası'nda geçtiğimiz yaz birçok ürün yetiştirildi. En fazla yetiştirilen ürün mısır olurken uzun yıllar sonra ovayı beyaza bürüyen pamuk da ikinci sırada yer almıştı. Geçtiğimiz yıla göre fasulye ekim alanında artış olduğunu ifade eden Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, “Geçtiğimiz yıl fasulyenin dokuz bin dekar alana ekimi yapılmıştı. Bu yıl ise az da olsa bir artış göstererek 10 bin dekar alanda ekimi gerçekleşti. Domateslerin tarladan kalkmasıyla birlikte boşalan yerleri çiftçiler, fasulye ile değerlendirdi. Geçtiğimiz yıl ve bu yıl ekim alanın artmasının en önemli sebebinin fasulye yolma makinesi olduğunu düşünüyoruz çünkü çiftçinin işini oldukça kolaylaştıran makineler, üreticinin daha fazla kar yapmasını sağladı” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi köprü koruma altında
Tarihi köprü koruma altında
Tire'de arazi yangını
Tire'de arazi yangını