Advert
Advert

Belediye Meclisi hareketli geçti

Ödemiş Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısı'na belediyeye ait taşınmazların satılması damga vurdu

Belediye Meclisi hareketli geçti
Belediye Meclisi hareketli geçti Küçük Menderes
test Bu içerik 851 kez okundu.

Ödemiş Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısı, perşembe akşamı gerçekleşti. Ödemiş Belediyesi Hizmet Binası Toplantı Salonu’nda saat 20.30’da başlayan toplantının meclis başkanı, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş oldu. Toplantı öncesi CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis, terör örgütlerini tüm meclis üyeleri adına kınadı ve lanetledi. Ardından AK Parti Ödemiş İlçe Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Asuman Karakayaoğlu, meclis gündemi için evlenecek çiftlere kadına şiddetin engellenmesine yönelik eğitim verilmesine dair önerge sundu. Oy birliğiyle kabul edilmesi sonrası önerge, meclis gündemine taşındı. 21 maddelik gündem kapsamında ek gündem maddeleri de eklenerek toplam 25 madde konuşuldu.

İkinci maddenin bir sonraki mecliste görüşülmesine karar verilirken geri kalan tüm maddeler meclis çoğunluğunca kabul edildi. Mecliste uzun süre konuşulan tek madde ise gündemin üçüncü maddesi oldu. Belediyeye ait bazı taşınmazların ihtiyaç olan mali kaynağın sağlanması amacıyla satılması konusu üzerine meclis üyeleri aralarında tartıştı.

”Altı ayda 2.5 milyon tasarruf ettik”

Meclis Başkanı Eriş, üçüncü madde kapsamında Ödemiş Belediyesi'nin durumunu açıklayarak, ”Ekonominin Ödemiş’te de ne kadar zor yürüdüğünü herkes biliyor.  6180 sayılı yasaya göre yerel belediyeler tarafından yapılması gereken hizmetler var. Bunları aksatamayız. İstediklerimizin tamamını ekonomik açıdan gerçekleştiremeyebiliriz ama sürdürmek zorundayız. Örneğin, on park hedefimiz varsa ekonomik zorluklardan dolayı üç park yaparız ama sıfıra inme gibi bir lüksümüz yok.

Belediyenin gerçeklerini söylemezsek, paylaşmazsak doğru olmaz. Gelen bütçede 1 milyon 340 bin lira kesinti var. Elektrik, krediler, borçlar hesaplardan kesiliyor. 'Tasarruf olarak ne yapıyorsunuz?' diye soranlar için hemen cevaplamak istiyorum. Altı aylık çalışmamızı önceki aylara göre hesap ediyoruz. Altı ayda 2.5 milyon lira Ödemiş Belediyesi ailesi tasarruf etmiş. Bu tasarrufta katkısı bulunan her emekçi arkadaşıma teşekkür ederim. Yazın iki ay boyunca dağda yolun birinde çalışma yaptık. Haziran ayında yağan yağmurla yaptığımız tüm yollar için yeniden çalışma başlattık. Çünkü yollarımız zarar gördü. Greyderlerimiz yetmedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden greyder istedik. Beydağ Belediyesi’nden aldık. O da yetmeyince kiraladık. Buna rağmen 2.5 milyon lira tasarruf ettik.  Tek tek açıklamam gerekirse araç kiralamada 50 bin lira, akaryakıt alımında 14 bin 640 lira, kırtasiye giderlerinde 8300 lira, elektrik alımlarında 6000 liraya yakın, temsil tanıtma giderlerinde 15 bin liraya yakın, mal, menkul, gayrimenkul hak bakım onarımda da 327 bin lira tasarruf ettik. Rakamlar konuşuyor, benim konuşmam değil bu" dedi.

”Borç, toplam 112 milyon lira”

Eriş, Ödemiş ailesi için çalışma yaptıklarının altını çizerek, ”Bir önceki dönemde 1672 adet satış kararı alınmış. Ben isterdim ki önce bunlara karşı çıkın. 'Bunları kaldıralım' demenizi beklerdim. 2014’te 651 bin liralık, 2015’te 2 milyon 226 bin liralık, 2016’da 6 milyon 755 bin liralık, 2017’de 2 milyon 750 bin liralık, 2018’de 7 milyon 944 bin liralık, 2019 yılında da 968 bin liralık mal satışı yapılmış. Toplam 21 milyon 250 lira mal satışı yapılmış. Ben satmadım. Bunlar belgeli. Rakam, belediyenin rakamları. Bu satışların 6 milyon 150 bin liralığı, Devlet Su İşleri (DSİ) ve Karayolları Genel Müdürlüğü’ne yapılmış. 2019 yılına bir daha bakıyoruz. Gelirimiz 63 milyon 402 bin lira. Giderimiz ise 72 milyon 696 bin lira. Yaklaşık 9 milyon 294 bin lira açığımız var. Altı ayda 1.5 milyon lira açığa tekabül ediyor. Dayak yemedik ama rakamlar bunu söylüyor. Milletle göreve geldiğimizde cari borçlarımız, 10 milyon 642 bin liraydı. Vergi, SGK ve Emekli Sandığı olmak üzere resmi kurum borçları, 26 milyon 466 bin liraydı. Kredi borçları, 63 milyon 10 bin liraydı. Personele borç, 3 milyon 21 bin liraydı. Bunları göstererek 'Çok da faiz ödüyoruz' dedik. Ayda 110 bin lira borç ödüyoruz. Borçların bir kısmını ödedik. Fakat bitmiyor. Arkadan yağmur gibi geliyor. Borcun üç milyonunu ödedik. Mahkemeden 2 milyon daha borç geldi. Ne için? İşçi alımı. Bunları ben yapmadım. Bunları siz de yapmadınız. Ama hesabı ödeyeceğiz. Kredi borçları için 5 milyon daha aldık. 63 milyon liradan 68 milyon liraya çıktı. 'Personele borç bitti, kurtulduk' dedik. Arkadan geldi, 2 milyon daha ödenecek. Cari ödemiyoruz ama diğer hepsini faizli ödüyoruz. Borcumuz, toplam 112 milyon lira… Şimdi gelin bir daha konuşalım. Satmayalım da ne yapalım?” ifadelerini kullandı.

"Bunları görmezden gelemeyiz”

Zamlara vurgu yapan Eriş, şunları da söyledi: ”Yüzde 15 daha elektrik zammı geldi. 200 milyar harcıyorsun, 230 milyara çıktı. Hani bizim tasarruf nerede kaldı? Doğalgazda da ortalama yüzde 70 zam var. Bunları görmezden gelirsek karar almamız, daha duygusal olacak ya da parti içi grup kararlarına dönecektir. Meclis, en üst karar organıdır. Sizin bilgilerinize sunmak için hazırlandık. Bunun yanında 'Yakıt çok gidiyormuş' gidecek. Bir mahallede diyaliz hastası, diğerinde doğumuna az kalan hamile kardeşimiz. Yolları yapılmayacak mı? Yapılacak. Onlarda bizim insanlarımız.”

"Önceki belediye başkanımız,

makam aracıyla konsere gitmemişti”

 

Mehmet Eriş’in uzun açıklamalarının ardından AK Parti Belediye Meclis Üyesi ve Gençlik Kolları Başkanı Tahir Yılmaz, ”Siz bu borçları biliyordunuz. Sizin grubunuzda olan, bizim grubumuzda olan arkadaşlarımız size bilgi vermedi mi? Bizim daha önceki belediye başkanımız, makam aracına binip hiçbir zaman Kuşadası’na Hakan Altun konserine gitmemiştir başkanım” dedi. Eriş, Yılmaz’ın suçlamasına, "Bir dahakine beraber gidelim” yanıtını verdi. Yılmaz, konuşmasının devamında, ”Seçim öncesinden beri güzel bir sloganınız var. 'Biz büyük bir aileyiz, Ödemiş bizim evimiz' diyorsunuz. 'Ödemiş, bizim evimiz' diyoruz ama evimizi satıyoruz” şeklinde konuştu. Eriş ise, ”Gerekirse satarız. Borcunu ödemek için sen ne yaparsın? Evini, arabanı satarsın. Tarlan varsa önce traktörünü satarsın” diye yanıtladı.

"Siz ne kadar iyi niyetlisiniz ki…”

Geçtiğimiz dönemlerde CHP Ödemiş İlçe Başkanlığı’nı yürüten Nazan Dönmez, satılması kararlaştırılan 87 taşınmaz kapsamında, ”Geçtiğimiz dönemde beş yıl boyunca satılması kararlaştırılan taşınmazlar için CHP olarak 'Hayır' dedik. Ama o zamanki tablo, bu şekilde değildi. Biz, beş yıl boyunca Sayın Mahmut Badem’in çok abartılı olmayan 10 milyon lira gibi bir borcu dinledik. O dönemde belediye tarafından kapatılan borçlar sürekli gündeme getirildi. 'Taşınmazların satılmasına hayır' dediğimiz dönemde böyle vahim bir tablo yoktu. Şu andaki tabloyu gördükten sonra satılmasına karşı olduğum halde satılması gerektiği taraftarıyım. Partimizin aldığı grup kararı doğrultusunda bu taşınmazların toplu olarak satılmasından yanayım. Siz ne kadar iyi niyetlisiniz ki altı ay öncesinin borçlarını gündeme getirmediniz. Oysa biz, bir önceki belediye başkanımızdan beş koca yıl o borçları dinledik” cümlelerini kurdu.

Üçüncü maddenin tüm meclis üyelerinin ortak kararı sonrası oylanmasının ardından diğer maddeler de oy birliğiyle kabul edilerek meclis bir sonraki toplantıya kadar sona erdirildi.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava