Advert
Advert

Patateste tehlike çanları

Patateste tehlike çanları
Patateste tehlike çanları Küçük Menderes
test Bu içerik 1589 kez okundu.

Ödemiş gibi patatesin önemli merkezlerinden biri olan Niğde'de üretici, fiyatlardan yana dertli. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de üreticinin durumunu yerinde analiz etti, patates üreticileri ile görüştü. Tarlada söküm yapan ve ürün depolayan üreticiyi ziyaret eden Gürer, üreticinin sorunlarını dinledi.

Gürer, Niğde ilinin patates üretiminde ilk sırada yer aldığını anımsatarak,“Niğde ve Nevşehir bölgesi, kışlık patates için önemli illerimizdir. Sadece Niğde ilinde 800 bin ton patates rekoltesi beklenmektedir. Kayıt dışı ile bu rakam, bir milyona ulaşmaktadır. Niğde'de kışlık patates hasadı başladı. İlk aşamada tüccarın fiyatı 90-100 kuruş aralığında alım yaptığı patateste hasat artışı ile fiyat, 50-60 kuruşa kadar düştü. Üretici zorda, patatesi maliyet fiyatına tüccar alınca üretici depolamak zorunda kalıyor” dedi.

“İhracat teşvik primi açıklanmalı”

Şu anda tüccarın patatese maliyetinin altında fiyat verdiğini, tarımda plansız ve kontrolsüz üretimin her yıl neden olduğu sorunların çözüm bulamadığını ifade eden Gürer,“Bankaya kredi borcu olan, elektrik ve su faturasını ödeyemeyen üretici, para kazanmasa da elindeki ürünü tüccara vermek zorunda kalıyor. Birçok çiftçi, hacizli veya ipotekli. Tek umutları, patates hasadından sağlayacakları gelir. Geçtiğimiz yıl raf fiyatı 6 lirayı geçince iktidar, patatesi de ithal ederek sorunu çözmeye çalıştı. Bu yıl ekim alanı arttı. Ürün daha üreticide iken yurt dışı satım teşviki açıklanmalıdır. Ürün, üreticiden çıkıp tüccara geçince kazanan tüccar oluyor. Tüccar, mevcut durumda fiyatı düşürüyor. Acilen yurt dışı teşvik açıklanmalı ve piyasanın doğru oluşması sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

“Piyasayı tüccar belirliyor”

Gürer, yaklaşık 240 bin dekar alana patates ekimi yapılan Niğde’de geçen yıla göre patates ekim alanında yüzde 10 gibi bir artış olduğunu belirtti. Patates ile ilgili Niğde’de bir entegre tesisin bulunmamasının yanı sıra lisanslı depoculuk kapsamında destekte alamadığını belirten Gürer, “Niğde’de üretici, tüccara mahkum edildi. Üretici, ürettiğini değerine satamıyor. Tüketici de pahalı ürün almak zorunda kalıyor. Üretici ve tüketici mağdur, piyasayı tüccar belirliyor. İktidar nerede? Geçen yıl depolanan ürün için üretici terörist ilan edilip depolar basılmıştı. Oysa patates üretildiğinde ürün hasat döneminde satılır, geriye kalan ürün depolanarak bir sonraki yıl yeni ürün çıkıncaya kadar pazara ürün verilir. Şimdi patates üreticisinin ilaç, gübre, tohum, elektrik, mazot gibi giderleri katlandı. Üretici, tüccar eline kaldı ama ortada üreticiye sahip çıkan iktidar yok. Tarım politikası, ‘üretme, ekme, ithal et’ mantığına daha çok meyilli. Bu bağlamda yurt dışı teşvik hemen açıklanmazsa yine olan üreticiye olacak ”diye konuştu.

Elektrik faturası vurgusu

Elektrik fiyatına gelen artışların mazotun da önüne geçtiğini belirten milletvekili, "Çiftçi, elektrik paralarını ödeyemez duruma gelince şirket de elektriği kesmek durumunda kalıyor. Çoğu yerde ürün sınırlı sulanınca verim kaybı oluyor. Çiftçiler; elektrik faturalarının, ürün hasadının önemli bölümünü ellerinden aldığını ifade ediyorlar. Mağdurlar ama seslerini duyan bir iktidar yok. Çiftçinin sulama suyu, elektrik bedelleri mutlaka indirime ve desteğe tabi olmalıdır. Mazot zamlarının yanında elektrik zamları çiftçiyi zor durumda bırakmaktadır” dedi.

Büşra Boyar

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava