Advert
Advert

”100. yılı da aynı coşku ile yaşayacağız”

 ”100. yılı da aynı coşku ile yaşayacağız”
 ”100. yılı da aynı coşku ile yaşayacağız” Küçük Menderes
test Bu içerik 4787 kez okundu.

Ödemiş’in kurtuluşunun 97. yılı etkinlikleri kapsamında salı günü saat 19.00’da Salı Pazarı'nda başlayan kortej yürüyüşünün ardından Ödemiş Hükümet Konağı önünde toplanan Ödemişliler, ellerinde bayraklar ile 35. Milli Fuar Alanı'na yürüdü.

 

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, yürüyüş sırasında heyecanını dile getirerek, "Ödemiş’in kurtuluşunun 97. yıl dönümünü kutluyoruz.  Ödemiş, Türkiye’nin ayrı bir parçası değil, bir bütünün parçası. 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz ile birlikte 3 Eylül’e kadar Türk askeri, hızlı bir şekilde Ödemiş’e de yetişti. Geçtiğimiz gün Beydağ, ondan önce Kiraz ve bizden sonra da Bayındır ve Tire’de bu coşkular yaşanacak. Anlamlı ve önemli bir gün olmasının değeri, ilk kurşunun da burada atılması ve fişeği Ödemişlilerin yakıyor olması, ıstırabın 3 Eylül tarihinde son bulması, Ödemiş’te bugünü coşkuyla yaşamımıza sebep oluyor. Kortej yürüyüşü ile de bunu anlamlandırarak beraber yürüyebilme düşüncesi ile milli marşlarımızı da söyleyerek daha da değer kattığımızı düşünüyoruz. Yürüyüşe katılan tüm hemşerilerimize, sporcu gençlerimize, kadınlarımıza, çocuklarımıza çok teşekkür ediyoruz. 100. yılda da 3 Eylül’ün bu coşku ile yaşanması için önümüzdeki günlerde halkın katılımını daha çok sağlayacağız” dedi.

 

Eriş’in konuşmasının ardından 35. Milli Fuar Alanı’nın açılışı öncesi fuar alanı önünde efe oyunları oynandı. Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu il2e Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, günün anlam ve önemine uygun konuşmasını yaptı.

 

"Benim için büyük bir onur ve şereftir"

 

Kaymakam Dayıoğlu, 3 Eylül Ödemiş’in kurtuluşuna özel şu mesajları verdi: "Her şeyden önce böyle anlamlı ve güzel günü sizinle kutlamak, benim için büyük bir onur ve şereftir. Ödemiş’in kurtuluşu denildiğinde kısa bir kronoloji çizmekte fayda var. Şunu unutmamak lazım: Her şeyden önce özellikle 30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra Anadolu, parça parça işgal edilmeye başlandı. Aynı zamanda Ege Bölgesi de işgal edilmeye başlandı. Mustafa Kemal Atatürk’ün her zaman söylediği bir cümle vardı: 'Milletin istiklalini milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır'. Bunu hiç unutmamak lazım. Ulu Önder Atatürk, milletine çok güveniyordu. Milleti de onun umutlarını boşa çıkarmadı. Redd-i İlhak Cemiyeti’nin kurulmasından kısa bir süre sonra Atamız, 1 Haziran’da şu anda İlkkurşun isimli Hacı İlyas köyünde efelerimiz ve Ödemiş halkıyla her türlü baskıya rağmen silahlanarak bir tarafı Bayındır, bir tarafı Tire ovalarına bakan bir yerde düşman kuvvetlerini durdurdu. Sadece bununla kalınmamıştır.

 

"Cumhuriyetsiz demokrasi, demokrasisiz cumhuriyet olmaz”

 

Efelerimiz ve direnişçiler, menzillerin arkasına saklanmadan düşmanın üzerine gitmiş, Yunan’ı işgalini bölgemizden saf dışı etmişlerdir. Bu amaç doğrultusunda düşmanı yok etmek ve şehit olmak, hiçbir şey değildi. Nitekim Kurtuluş Savaşı’nın organize edilmesiyle Ulu Önder Atatürk, 'Ordular, hedefiniz Akdeniz’dir' diyerek hem Akdeniz hem de Ege’yi hedef gösterdi. Sonucunda düşman işgalinden temizlenen bir memleket için 29 Ekim 1923’de cumhuriyet ilan edildi. Bu ilan ile beraber demokrasi, cumhuriyetin başında taç gibi parıldamaya başladı. Belki şu an sahip çıkılması gereken şey de bu. Cumhuriyetsiz demokrasi, demokrasisiz cumhuriyet olmaz. Herkes hem cumhuriyeti sonuna kadar savunacak hem de demokrasiyi arşa kadar yükseltecek olan cumhuriyete sarılacak. Bu böyle olmadan hiçbir şey olmaz. Ben bir kez daha 'Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir' diyen zihniyeti, cumhuriyeti kuran iradeyi, bu irade oluşsun diye kanlarını seve seve bu coğrafyaya döken ve bu coğrafyayı vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum.”

 

"Fuar, üretici ile tüketiciyi buluşturur”

 

Kaymakam Dayıoğlu, fuarın şehirler için çok önemli olduğunu vurgulayarak, ”Fuarlar çok önemlidir. Çünkü fuar, üretici ile tüketiciyi buluşturur. Mallar, hizmetler ortaya koyulacak. Bunların müşterileri çıkacak. Fuar, bu katkısının yanı sıra sıcak yaz günlerinde Ödemişlilere yorgunluklarını unutturan ve değişik aktiviteler ile vakitlerini güzel geçirmelerini sağlayan bir yer olma özelliği de taşıyor. Ödemiş 35. Milli Fuarı yalnızca bir fuar değil, aynı zamanda da bir kültür sanat etkinliğidir. Bu fuarda paneller, konferanslar, spor aktiviteleri, resim sergileri ve daha birçok sanatsal ve sportif aktivite de var. Bunun dışında müzik ve eğlence de var. Her şeyin birbiriyle harmanlandığı bu güzel etkinlik için Ödemiş Belediye Başkanımıza teşekkür ederim. Fuarın Ödemiş’imize hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.

 

Kurtoğlu halkı coşturdu

 

Kaymakam Dayıoğlu ile Başkan Eriş’in konuşmasının ardından 35. Milli Fuar’ın kapıları kırmızı kurdele kesilerek halka açıldı. Ödemişlilerin akın ettiği açılışta Ödemişlileri pek çok sektörden firma da karşıladı. Protokol üyeleri, tüm stantları tek tek gezerek stant sahipleri ile fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmedi. Saatin 21.30’u göstermesiyle Ödemiş Milli Fuarı'nın karşısında bulunan 125. Yıl Kültürpark’ta şarkıcı Aydın Kurtoğlu halkı coşturdu.

 

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor