Advert
Advert

Kışlık ürünler tarlada

Kışlık ürünler tarlada
Kışlık ürünler tarlada Küçük Menderes
test Bu içerik 5101 kez okundu.

Sanayisi, tarımı ve ihracat performansıyla bütün Türkiye’nin gözdesi olan Torbalı’da yazın üretilen meyve ve sebze hasatlarının artık sonuna gelindi. Haziran ayının başlamasıyla birlikte tarlalardaki yerlerini alan domates, biber, patlıcan, karpuz gibi ürünler, artık yerlerini pırasa, karnabahar, lahana, brokoli gibi kışın üretilen sebzelere bırakıyor.

Tarım yapmak için ülkenin en verimli ovalarından olan Torbalı, geride bıraktığımız yaz mevsiminde sebze ve meyve üretiminde Türkiye’de her zaman olduğu gibi yine zirveye oynadı. Ülkenin en fazla ihracat yapan ilçesi olan Torbalı’da domates, her yıl olduğu gibi zirvedeki yerini kimseye bırakmadı. Kurutulmuş domates ihracatında da ülkenin en önemli lokomotifi olan Torbalı’da yerlere serilen domatesler de yavaş yavaş kaldırılıyor.

Büyük ölçüde ekildi

Torbalı Ovası'nda hasadı biten yazlık ürünler, havaların da soğumaya başlamasıyla yerini kışlık ürünler bırakmaya başlıyor. Yaz döneminde özellikle domatesten çok iyi para kazanan çiftçi, kışlık ürünleri de toprakla buluşturdu. Yaz döneminde ürün çeşitliliği sınırlıyken kış döneminde ise ovaya ekilen ürün sayısı iki hatta üç katına kadar çıkabiliyor. Yüz binlerce dönüm arazide kışlık sebzeler ekilirken meyve ağaçlarının da bakımı gerçekleştiriliyor.

Yaz dönemini mutlu kapatan çiftçi, kış döneminde de ayni hareketliliğin ve bereketin devam etmesini arzuluyor. Lahana, brokoli, kereviz, pırasa, ıspanak, bezelye, fasulye, enginar gibi birçok kışlık sebze toprakla buluşuyor. Kışa en iyi şekilde hazırlanan çiftçi, hasat gününü iple çekiyor. Ovada yetişen onlarca çeşit sebze, üretildikten sonra Türkiye’nin dört bir yanına hatta dünyada da birçok ülkeye ihracat gerçekleşiyor.

Kışın da yüzler gülecek

Yaz hasılatında domates başta olmak üzere birçok üründen para kazanan çiftçi, kış hasılatlarından da para kazanmaya devam etmek istiyor. On binlerce dönüm sebze ve meyvenin ekildiği Torbalı Ovası'nda tarım, çiftçilerin en önemli geçim kaynağı olarak dikkat çekiyor. Geçen yıl kış sebzelerinden oldukça iyi bir gelir elde eden çiftçiler, bu yıl da geçen yılki gelirin üstüne çıkmayı hedefliyor. Sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte yaz mevsimi ürünleri de seralardaki yerini almaya devam edecek. Domates, biber, patlıcan gibi yazlık sebzelerin üretimine seralar sayesinde kışın da devam edecek.    

Onur Karagöz

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor